Vanemuise näitlejad kinolinal: Jüri Lumiste

Vanemuise näitlejad kinolinal: Jüri Lumiste

Eesti vanim teater Vanemuine ning väärtfilmikino Tartu Elektriteater alustasid sel aastal kohtumiste sarjaga Vanemuise näitlejad kinolinal.
Sarja raames saab kord kuus vaadata mõnd filmi, milles on meeldejääva rolli teinud mõni praegune Vanemuise draamanäitleja. Pärast ühist filmivaatamist on vaatajatel võimalus selle näitlejaga kohtuda, kuulata kaadri taha jäänud juhtumuste meenutusi ning esitada omapoolseid küsimusi.

Filmikohtumiste sarja neljandal õhtul linastub 1985. aasta Elem Klimovi sõjafilm “Mine ja vaata” («Иди и смотри»). Filmilinastuse eel toimub vestlus filmis osalenud Vanemuise näitleja Jüri Lumistega.
Vestlust Jüri Lumistega juhib Vanemuise dramaturg Sven Karja.

Üheks maailma mõjusaimaks sõjafilmiks nimetatud „Mine ja vaata” viib meid 1943. aasta Valgevene külakesse, kuhu on jõudnud Teise Maailmasõja lahingud. Sõja metsikust ja mõttetust on näidatud läbi teismelise poisi silmade, kes tormab hasartselt võitlusse vihatud fašistidega. Lahingute asemel satub ta aga apokalüptilisele rännakule, mille unenäoliselt sürrealistlikud detailid sulavad mõtiskluseks inimeksistentsi olemuslike küsimuste üle.

Teise Maailmasõja kaasa teinud režissöör Elem Klimovi filmi eristab tuhandetest teistest nõukogude sõjafilmidest must-valge patriotismi puudumine. Film „Mine ja vaata” on pälvinud arvukalt auhindu paljudel filmidestivalidel, sealhulgas Moskvas, Veneetsias ja Torontos.

Sel sajandil on seda filmi Eestis näidatud 2017.aasta Haapsalu õudusfilmide festivalil. Eesti filmirežissöör Peeter Simm iseloomustab seda linateost nii: „Thriller on selle kõrval kissell. 2 tundi 22 minutit enamat kui õudust. Kõik algab teadagi mängust, homo sapiensi´i loomastumine päädib operetiga ja et olla realist, ära usu oma silmi. Valgevenes põletati koos inimestega maha 628 küla. Kes tegid? Kunagi teadis igaüks: sakslased. Nüüd öeldakse: kõik! Nii omad kui naabrid. Loomastumine on meie kõrval. On geniaalseid filme Jumalast ja on geniaalseid filme… Jah, temast. Tule, näe ja otsusta ise. Tabletid kaasa.”

Film linastub valgevene, vene ja saksa keeles eestikeelsete subtiitritega. Filmide kestvus kokku 2 h 25 min + vestlus enne filmi.
Piletid hinnaga 5,5€ saadaval eelmüügist ja enne algust kohapeal.
Kohtumisõhtute külaliseesinejad ja vaatamisele tulevad linateosed selguvad jooksvalt: elektriteater.ee/eriprogrammid/vanemuise-naitlejad-kinolinal


Varasemad filmikohtumised:

Vanemuise näitlejad kinolinal #1 “Rummu Jüri”
Vanemuise näitlejad kinolinal #2: Karol Kuntsel

 

 


Pileteid saab ette osta kino kassast ja aadressil elektriteater.ee

Videod