Trubaduur

Trubaduur

 

Peetakse üsna kummaliseks, et romantiline maestro Giuseppe Verdi üldse vaimustus hispaanlase Antonio Garcia Gutierreze süngest, julmast ja suurejoonelisest rüütlidraamast “El Trovadore”, mis järgis toona Prantsusmaal valitsevat maitset. Kuivõrd tegevuse liikumapanevateks jõududeks on aga armastus ja au, on tükk siiski ka hispaania teatri traditsioonidele truuks jäänud.
“Trubaduuri“ ajalooliseks taustaks on võitlused Aragoni trooni pärast aastatel 1405-1407 ja peategelasteks vennad Manrico ja Luna, kes vihkavad üksteist mitte üksnes poliitiliste vastastena. Ent ajaloolised kostüümid pole siin, nagu mitmetes teisteski Verdi ooperites, sugugi peamised. See on tunnete traagiline mäng.
Esitatakse itaalia keeles, eestikeelsete subtiitritega.

Esietendus 9. veebruaril 2008 Vanemuise suures majas.


Mürgitamine ja vennatapp, mustlaslaager ja nunnakspühitsemine, armukadedus, kättemaksuhimu ja tuleriit ning samas elementaarsete inimlike kirgede draama – kõik see kokku on Giuseppe Verdi ooper “Trubaduur“.

Helilooja Giuseppe Verdi
Libreto autorid Salvadore Cammarano ja Leone Emanuele Bardere
Muusikajuht ja dirigent Paul Mägi
Dirigent Lauri Sirp
Lavastaja Carmelo Agnello (Prantsusmaa)
Dekoratsioonid Liina Keevallik
Kostüümikunstnik Pascaline Duron (Prantsusmaa)
Valguskunstnik Marc Delamézière (Prantsusmaa)
Koreograaf Tatjana Järvi

Osades: Liisi Kasenõmm (Saksamaa), Myung Hoon Ji (Lõuna-Korea), Taavi Tampuu, Valentina Kremen, Märt Jakobson, Karmen Puis, Reigo Tamm, Vanemuise ooperikoor ja Tartu Noortekoor (koosseisus Uku Hämarik, Max Linnamägi, Martti Tarro, Johannes Pärtel Truusalu, Jürgen Hüva, Markus Raudkivi, Priit Piir, Aivo Toots, Martin Ilmjärv, Patrik Pruunsild, Martin Kreutzberg, Toomas Krips, Kaspar Oja, Rauno Saidla, Morten Vaalma, Karl Tarvas, Joosep Trumm, Ott Vilson, Toomas Runnel, Gregor Pruunsild, Roland Mällo).