Tramm nimega Iha

Tramm nimega Iha

Ameerika kirjaniku Tennessee Williamsi psühholoogiliselt keeruka näidendi peateemaks on ideaalide ja unistuste vastuolu argise tegelikkusega. Kodu ja seltskondliku positsiooni kaotanud Blanche otsib pelgupaika õe Stella ja tema abikaasa Stanley, lihtsa töömehe juures. Ülitundlik naine jääb selles keskkonnas aga võõraks ja üksildaseks ning ajapikku kistakse päevavalgele tema hapra loomuse hämaram külg.

Lavastaja Ingomar Vihmari jaoks on Williamsi näidendi keskne telg kirjeldamatu õdedevaheline side, mis kunagi ei katke ning püsib tugevam kui mehe ja naise vaheline suhe. Kuigi Blanche võib ärritada, äratab ta samas kaastunnet ja soovi ebaõiglusele vastu hakata ning ühelgi mehel pole õigust tema üle kohut mõista. „Just naiselikkuse mahasurumine on viinud maailma praegusesse olukorda – hirmust ja vihast tundmatu vastu surutakse toore jõuga alla kõik, mis ei allu süsteemile,“ arvab Vihmar ning kinnitab, et lavastus võimaldab vaadata ebaõiglust ja võimu kuritarvitamist nii meeste kui ka naiste vaatepunktist. Teda käivitab lootus, et teatri kaudu on võimalik sellelt rattalt maha tulla ning kogu meessoo nimel andeks paluda. Lavastusega tahaks ta tõsta naised kogu oma olemuse stiihiaga au sisse ning Tennessee Williamsi näidend annab selleks ideaalse võimaluse.

1972. aastal Endlas esietendunud „Trammi nimega Iha“ pidas kriitika üheks hooaja parimaks lavastuseks, mida kinnitasid Teatriühingu preemiad lavastajale Kaarin Raidile ja naispeaosatäitjale Tiia Kriisale. Peenpsühholoogiline lavastus juhatas sisse ühe huvitavama perioodi teatri ajaloos.

Esietendus 31.oktoobril 2015 Endla Suures saalis.

 


MUUDATUS MÄNGUKAVAS
23. arpilli 2018 „Tramm nimega Iha“ etendus Vanemuise teatri suures saalis asendatakse romantilise komöödiaga „Peaaegu armastus“. Palume ootamatu muudatuse ja sellest tulenevate ebamugavuste pärast vabandust! Loodame sellegipoolest, et naudite ka John Cariani lugu ühest pealtnäha tavalisest reede õhtust, pärast mida pole kellegi elu enam endine – võõrastest saavad sõbrad, sõpradest armsamad ja armsamatest võõrad.
Soovi korral ostetakse piletid enne etendust tagasi. Lisainfo Endla kassast: 442 0666

Autor: Tennessee Williams
Tõlkija: Jaak Rähesoo
Lavastaja: Ingomar Vihmar
Kunstnik: Liina Unt
Valguskunstnik: Margus Vaigur
Muusikaline kujundaja: Ingomar Vihmar
Videokunstnik: Argo Valdmaa

Osades: Kleer Maibaum-Vihmar, Kati Ong, Karin Tammaru, Märt Avandi, Priit Loog, Ago Anderson, Ahti Puudersell, Ando Loosaar, Roland Leesment

Piletid Piletimaailmast.

KORRALDAJA

SA Endla Teater
Keskväljak 1
80010 PÄRNU
Kassa tel 442 0666