Roosi nimi

Roosi nimi

Umberto Eco romaani instseneering

Esimest korda Eesti lavale jõudev maailmakuulsa kirjaniku ja semiootiku, Tartu Ülikooli audoktori Umberto Eco romaan „Roosi nimi” (1980) ühendab endas põnevusloo, sissevaate keskaja kultuuri ja maailma ning semiootilise ristsõnamõistatuse.

1327. aastal saabub frantsiskaani munk koos noore noviitsiga Itaalia Alpides asuvasse benediktlaste kloostrisse, kus tuleb lahendada ühe munga kummaline surmajuhtum. Hakkab arenema kuritegude ahel, mille niidid viivad kloostri raamatukokku.

Lavastus sünnib Tartu toomkiriku varemetes, mille esimesed müürid pandi püsti 13.sajandil ja kus aastatel 1806-1981 paiknes Tartu Ülikooli raamatukogu.

2016. aastal valis “Oxford Dictionaries” inglisekeelse väljendi “post truth” aasta sõnaks. See tähendab, et me elame maailmas, kus tõde on minetanud oma tähtsuse, muutunud millekski vanaks, tolmunuks ja ebaoluliseks. Mina olen alati arvanud, et iha tõe järele on üheks põhiliseks käivitavaks jõuks. Kui tõde on nüüd miski, mis on möödas, siis kas me peame leidma endale uue käivitusmehhanismi? Või uue tõe?
See lavastus räägib otsimisest. Ja leidmisest. Ja sellest, et otsides üht, võid leida hoopis midagi muud.

Tanel Jonas, lavastaja

Esietendus 13. juulil 2017 Tartu Ülikooli muuseumi toomkiriku varemetes

KAVALEHT

 


Lavastaja ja dramatiseerija Tanel Jonas
Romaani tõlkija Merike Pau
Kunstnik Kristjan Suits
Helilooja Priit Strandberg
Koormeister Piret Talts
Liikumisjuht Marika Aidla
Osades Andres Mähar, Karl Laumets, Jaan Rekkor (Eesti Draamateater, Endla), Karmo Nigula (Eesti Draamateater), Priit Strandberg, Riho Kütsar, Veiko Porkanen, Linda Kolde, Jaanus Tepomees, Leino Rei, Ardo Ran Varres, Raivo Adlas, Alo Kurvits, Artur Nagel, Rasmus Kull, Matis Merilain, Oliver Timmusk ning Vanemuise ooperikoor

“Roosi nimi” on valminud  koostöös Tartu Ülikooli muuseumiga.

ELAMUSEKSKURSIOON

Tartu Ülikooli muuseumi EKSKURSIOON etenduse ROOSI NIMI eel
„Peata mees ja müstilised lood Toomemäelt“

Tartu kesklinnas asuv Toomemägi on igale tartlasele tuttav, selle tipus paiknev toomkirik peidab endas aga mitmeid lõbusaid ning kummalisi legende ja lugusid. Üks salapärasemaid neist käib peata mehe kohta, kuid juttu tuleb ka kaamelist ning kalkunist ja tornikäikudest. Keskaegsest toomkirikust ja Toomemäest rääkiv ringkäik on põnevaks sissejuhatuseks õhtusele etendusele.

Pileti hind 5 eurot.
Ekskursioon algab tund enne etendust ja kestab umbes pool tundi.
Kogunemine toomkiriku peasissepääsu ees (Lossi 25, Tartu).
Palume kohal olla 5 minutit enne ekskursiooni algust!
Pileteid müüakse Piletimaailma müügipunktides.
Ekskursiooni pilet ei kehti pääsmena etendusele!