Põhjas

Põhjas

„Parem läbi põleda kui hääbuda. Praegu ma just seda teengi. Hääbun.“

Kamp ennasthävitavaid inimesi on kruiisilaeval lõksus.
Rootsi laua lõksus.
Disko lõksus.
Pudeli lõksus.
Narkolõksus.
Armastuse lõksus.

Reaalsusest ja elust põgenemise lõksus.

Mõnda aega tundub elu põhjakihtides hea. See on pelgupaik endisele näitlejale, endistele lastele ja teistele endistele inimestele.

Jussi Sorjanen tõlgendab Maksim Gorki näidendit „Põhjas“ ja asendab vaeste öömaja kruiisilaevaga, mis seilab kahe sadama – elu ja surma, armastuse ja vihkamise, lootuse ja meeleheite, kohutava pohmelli ja õnneliku purjusoleku – vahel. Sel laeval on võimatu olla. Kuid sealt lahkuda pole samuti võimalik.

Jussi Sorjanenist (Soome) sai 22-aastaselt Lahti teatri Vanha Juko kunstiline juht. Vanha Juko on osalenud mitmetel rahvusvahelistel teatrifestivalidel, teiste hulgas Teatterikesä (Tampere), Lainsuojattomat (Pori), Draama (Tartu) ja Stage (Helsingi). Jussi Sorjanen on tuntud klassikaliste teatritekstide kaasajastajana, tema lavastuste hulgas on Anton Tšehhovi „Kirsiaed“ (2010), Timo K. Mukka „Maa on patune laul“ (2012) ning tema enda kirjutatud „Working Class Hero“ (2014).

Koos Rakvere ja Tampere Telakka teatriga toodi 2013. aastal lavale kolm rahvusvahelist lavastust: “köök/keittiö” (lavastaja Andres Noormets) Rakvere Teatris, “Kullervo” (lavastaja Lauri Maijala) Vanha Jukos ja “Petroskoi” (lavastaja Ari Numminen, teine lavastaja ja teksti autor Jussi Sorjainen) Telakkas. Kolme teatri koostööprojekt pälvis aastal 2013 Soome riikliku kultuuripreemia.

Esietendus 26. märtsil 2015 Rakvere Teatris.


Lavastaja Jussi Sorjanen
Kunstnik Jaanus Laagriküll
Lavastusdramaturg Anne-Ly Sova
Osades Natali Lohk, Madis Mäeorg (külalisena), Kaili Närep (külalisena), Anneli Rahkema, Peeter Rästas, Eduard Salmistu, Toomas Suuman, Tarmo Tagamets

Piletid Piletimaailmast.

KORRALDAJA

SA Rakvere Teatrimaja
Kreutzwaldi 2 a
Rakvere 44314
rakvereteater(ät)rakvereteater.ee