Ninasarvik

Ninasarvik

Tantsulavastus Eugène Ionesco samanimelise näidendi ainetel

Mai Murdmaa “Ninasarvik” – E. Ionesco ainetel ERMi teatrisaalis Vanemuise egiidi all – 45 minutit intensiivset, täpselt läbimaalitud ja ülimalt kaasaegset teatrit. Ei tekkinud vähimatki küsimust, miks see lugu siin ja praegu, mida tal meile öelda on.
Oi, kuidas on! Ja lugu jookseb, selgelt ning kindlalt. Tantsukeelelt äratuntavalt murdmaalik murtud plastika, mille muudavad eriti põnevaks filigraanselt paika seatud taustad solistide taga – kellegi hoiak, sirutus, kummardus tagaplaanil.

Kadi Herkül; Autahvel. Teatriaasta 2017, kultuur.err.ee

Vanemuises lavale toodud Mai Murdmaa Eugene Ionesco näidendist tõukunud „Ninasarvik“ on nagu sõõm värsket õhku sumbunud toas. See on lavastus, mille teema – mingi idee omaksvõtt versus vastupanu sellele kogukonnas, massipsühhoosiga kaasaminek või selle eiramine – on välja kasvanud ümbritsevast elust ja mõtiskleb selle üle tantsulises vormis. /…/Murdmaa on pidevalt muutuv, arenev ja uuenev kunstnik, kelle looming puudutab alati ühiskonna valupunkte ja suhestub oma ajaga. «Ninasarvik» oli nii teemalt kui ka selle käsitluselt parim näide aktuaalsest nüüdisballetist – julgus minna vastu tantsukunstis kaasajal valitsevat hoovust.

Heili Einasto, Evelin Lagle; ajaleht Postimees

Vaatajate ette tuleb lugu linnast, mille elanikud hakkavad moonduma ninasarvikuteks. Saladusliku metamorfoosi tulemusel on lõpuks kogu väikelinn ninasarvikuid täis. Järele on jäänud vaid mõned inimesed, kuid needki tunnevad seletamatut kutset…

Tegemist on absurditeatri suurepärase tähtteosega, milles on seoseid moraali ja erinevate ühiskonnakordadega tegelikult päris lihtne leida. Meie püüame antud teemat käsitleda mõnusas satiirilises absurdivaimus. Süžee võimaldab kasutada huvitavaid tantsulisi lahendusi, võtame lavastust kui mängu indiviidi ja massi vastuolu aegumatu teemaga, abiks elav muusika ja animatsioon.

Mai Murdmaa, lavastaja

Esietendus 13. mail 2017 Eesti Rahva Muuseumi Teatrisaalis

„Ninasarviku“ etenduse piletiga pääseb samal päeval ERM-i näitustele 20% soodsamalt. Soodushinnaga muuseumipileteid saab soetada ainult ERMi kassast.

KAVALEHT


Lavastaja-koreograaf Mai Murdmaa
Helilooja ja live-muusik Rainer Jancis
Kostüümikunstnik ja videoinstallatsiooni autor Kaspar Jancis
Valguskujundaja Tõnu Eimra
Osades Matthieu Quincy, Emily May Ward, Endro Roosimäe, Amy Bowring, Matteo Tonolo, Archie Sladen, Merilin Mutli, Anton Iakovlev