Mine koju, „vanamees“!

Mine koju, „vanamees“!

Kliima soojeneb, loomaliigid hävivad, poolused sulavad. Tulevik on tume, oo, kui tume. Kuhu lähed, emake maa? Mida hekki! Milline tulevik meil üldse olla saab. Meil noortel on prügi sorteerimisest näpud villis. Sa ei vaevugi! Sorteeri prügi, „vanamees“! Me käime jala või sõtkume pedaale. Sina kurdad, et bensiin on kallis! Sõida ühistranspordiga, „vanamees“! Šoppame second hand poodides. Unistame paremast homsest. Sina kardad, et ei saa piisavalt metsa raiuda. Hõissa! Kuule, „vanamees“, homme on käes. Enam ei ole aega. See ei ole heietus! See on pidu! Me ütleme ei! Ja võtame ette võimatuna näiva missiooni – päästa see hale maailm, sest noortele kuulub tulevik! Ja sellist tulevikku nagu meile praegu jäetakse, me ei soovi. Võite selle endale jätta!

Birgit Landberg koos noortega uurib, kas maailm vajab päästmist; kas see kliimasoojenemine on ikka päris; kas seda maailma üleüldse on võimalik päästa; kas saab olla õnnelik ka  tulevikuta; kas kui trumm on läinud, peaks pulgad ka lendama? Või tuleb rõõmustada kuni veel saab. Olla koos ning pidutseda nii, et homset ei olekski. Ja mis meid lõpuks siis ikkagi päästab, kas kannatus või rõõm? Saab naerda, saab nutta… nii nagu ikka.

Kollase Kassi Suvekool

Kümmekonna päeva jooksul valmib juhendajate käe all lavastus, kus laval on suvekooli õpilased, kelle kanda on ka lavastuse tehniline pool. Lisaks karakteri loomele, tekstianalüüsile ja näitlemisele, peavad noored looma oma katkenditele ka kogu kunstilise terviku – lavakujunduse, kostüümi, grimmi, valguse ja heli. Neil on võimalus näha lava taha, mõista kõiki osiseid, mis lavastuse sünni juures olulised on ning mis peamine – töötada ühiselt terviku nimel; katsetada, usaldada, avastada.

Vanemuine korraldab Kollase Kassi Suvekooli alates 2010. aastast. Varasemalt on suvekooli raames valminud draamalavastused, muusikalid ja ooper.