Kaukaasia kriidiring (Der Kaukasische Kreidekreis)

Kaukaasia kriidiring (Der Kaukasische Kreidekreis)

Bertolt Brechti “Kaukaasia kriidiring”

Saksa draamaklassiku Bertolt Brechti seni Eesti lavadel mängimata näidend „Kaukaasia kriidiring” (kirjutatud 1945) tugineb piiblilegendile kuningas Saalomonist, kellel kaks naist, kes mõlemad väidavad end olevat sama lapse ema, paluvad lahendada nendevahelise vaidluse. „Eepilise teatri isa” Brecht kirjutas selle faabula põhjal suurejoonelise, poeetilise, paljude tegelaste ja tegevuskohtadega näidendi, mille tegevus toimub Teise maailmasõja-aegses Gruusias. Sõja puhkedes päästab noor naine Gruša võõra lapse, kellega koos tuleb tal läbida katsumusterohke ja uskumatutest sündmustest tulvil teekond. Näeme, kuidas kriitilistel ja murrangulistel hetkedel võivad inimese päästa tema julgus, sisemine vabadus ja südameheadus.

Brechti draamat on gruusia teatris tihti lavastatud. Tõeliselt legendaarseks kujunes „Kaukaasia kriidiringi” 1975. aasta versioon, mille tegi gruusia teatri suurkuju Robert Sturua. Selle lavastuse sünni ajal oli tema õpilaste hulgas ka Avtandil Varsimašvili, kes pakub nüüd publikule oma kaasaegse tõlgenduse sellest kuulsast näitemängust.

Avtandil Varsimašvili pole eestlastele ega ka tartlastele tundmatu nimi. Alles 2014. aastal tõi ta Vanemuise noorte näitlejatega Sadamateatris välja omaenda näidendi „Armastan! Armastan! Armastan!”. Vabaduse Festivalil esitab Brechti näidendi Avatandil Varsimašvili Tbilisi Vabaduse Teatri nooruslik trupp. Vabaduse Teater on loodud Avatandil Varsimašvili poolt 2001. aastal ja lühikese ajaga sai sellest Gruusia populaarsemaid teatreid, kelle teatraalselt eredaid ja sotsiaalselt erksaid lavastusi on mängitud mitmetes välisriikides.

Gruusia keeles, eestikeelsete tiitritega

“Kaukaasia kriidiring” on VABADUSE FESTIVAL 2018 programmis.


Muusika Paul Dessau
Lavastaja Avtandil Varsimašvili
Kunstnik Mirian Švelidze

Osades Tbilisi Vabaduse Teatri trupp

Videod