Armastusega, Bess

Armastusega, Bess

Lavastus „Armastusega, Bess“ ühendab draamat ja tantsu ning põhineb kuninganna Elisabeth I eluloolistel faktidel. Kuidas olla korraga naine, valitseja, naisvalitseja? Kuidagi ei pääse mööda ka Shakespeare’i sonettidest.

Elizabeth I oli Inglismaa ja Iirimaa viimane Tudorite soost monarh, kuninganna 17. novembrist 1558 kuni surmani 1603. Tema ajal muutus Inglismaa võimsaks mere- ning koloniaalriigiks. Elizabeth ei abiellunud kunagi, kuna see oleks võinud reaalse võimu anda tema abikaasale. Kahekümne valitsusaasta jooksul ülistati Elizabethi kui kuldajastu valitsejat ning see kujutelm püsib inglaste seas tänini. Elizabethi tunnustatakse karismaatilise esineja ning kangekaelse ellujääjana ajal, mil valitsus oli kokku varisemas ning naabermaade monarhid seisid silmitsi sisepoliitiliste probleemidega, mis seadsid ohtu nende troonid. Nii juhtus Elizabethi rivaali, Šotimaa kuninganna Maryga, kelle ta lasi 1568. aastal vangistada ning 1587. aastal hukata. Elizabethi valitsusaega tuntakse hästi ka inglise draama poolest, mille kuulsaimad esindajad on William Shakespeare ja Christopher Marlowe.

Elizabeth on 69-aastane. Käes on tema viimased tunnid. Magamatuse tagajärjel on ta aju hallutsinatsioonide meelevallas – Bess kui kuninganna, Bess kui naine, kõige kohutavamate, ülevamate, kurvemate ja alandavamate hetkede keskel oma elust. Kroonitud pea hukkamine, võidujoovastus, armastatud sõbra lähedus, reetlikkus, surm, meeleheitlik armastuse otsimine…kõik inimlik pole võõras ka valitsejale.

Lavastus on valminud Eesti Kutseliste Tantsijate Loomeliidu Gala-etenduseks Tartus 29.04.2013.aastal

 

Kuula intervjuud koreograafi ja lavastaja Marika Aidlaga (salvestatud 31.10.2013)

 


Armastusega, Bess

Helilooja Philip Glass
Koreograaf-lavastaja Marika Aidla
Stsenaristid Marika Aidla ja Katrin Pärn
Kunstnik Maarja Meeru
Valguskunstnik Imbi Mälk
Repetiitor
– Jelena Karpova

Osades Bess – Helena Merzin-Tamm (külalisena) ja Rita Dolgihh, kuninganna Mary ja Lettice Knollys – Maria Engel, Leicesteri krahv – Anthony Maloney ja Essexi krahv – George Willé-Williams