Seened lõhnavad (Smarzo Senes)

Seened lõhnavad (Smarzo Senes)

Gunars Priede “Seened lõhnavad”

Läti dramaturgi Gunārs Priede (1928-2000), omal ajal ka Eestis menukalt mängitud näitekirjaniku teos „Seened lõhnavad“ on läti teatriloos ainuke näidend, mille esitamine oli nõukogude tsensuuri poolt keelatud. Teos valmis 1968. aasta talvel, mõned kuud enne Prahas lahvatanud üliõpilasrahutusi ja sellele järgnenud vene tankide sissetungi. Näidend sattus ideoloogiatöötajate kätte, kellele ei jäänud märkamata tekstis peituv iroonia kehtiva riigikorra ja partei absurdsete otsuste suhtes. Gunārs Priede kaotas Läti Kineastide Liidu esimese sekretäri ametikoha ja tema näidendite esitamine keelustati mitmeks aastaks.
Teose eriskummaline nimetus on üks osa salakoodist, mida Mirdza Kēlerte tahab meenutada oma noorpõlve võitluskaaslasele, kelle juubelipidu parajasti peetakse. Paraku on salasõnad ununenud, nooruse ideaalid unustatud, selle asemele on tulnud mugandumine ja kaksikmoraal.
Lavastus tunnistati hooajal 2015/2016 parimaks väikese saali lavastuseks Lätis.

Viieteistkümnest näitlejast koosneva trupi ridades teeb kaasa ka läbinisti eesti verd näitleja, nelikümmend aastat Valmiera Draamateatri lavadel mänginud Jaanus Johanson.

Läti keeles, tõlkega eesti keelde

Lavastus kestab 2 tundi ja 20 minutit

Lavastuse info Valmiera teatri kodulehel

“Seened lõhnavad” on VABADUSE FESTIVALI 2018 programmis


Lavastaja Martinš Eihe
Kunstnik
Iseva Kaulina
Muusikaline kujundus
Martinš Eihe ja Emils Zilberts

 

Videod