Näitused Vanemuises

Näitused Vanemuises

VANEMUISE SUUR MAJA

Vanemuise suure maja publikugaleriis on avatud näitus “Vanemuislased kunstis”. Teatri 150. hooaja kunstinäitus on pühendatud Vanemuise inimestele.

Näitusel eksponeeritud maalidel on kujutatud Vanemuise teatri näitlejaid, muusikuid, tantsijaid ja teisi olulisi teatritegelasi. Väljapanekus on ka teatrimajade vaateid ja teatritööd kajastavaid teoseid. Esindatud on Jüri Šestakovi, Siima Škopi, Ilmar Malini, Helle Vahersalu, Lola Liivat-Makarova, Gustav Raua, Efraim Allsalu, Ivan Sokolovi, Valdemar Väli, Elmar Kitse, Heiki Kübara, Agu Pihelga, Johannes Saali, Henn Roode, Kristjan Tedre, Malle Leisi, Erich Lepsi, Karl Hermani, Ilmar Kruusamäe, Voldemar Haasi, Kaljo Polli, Eduard Einmanni ja Kaie Šestakovi maalitud tööd.

Kõige rohkem pilte pärineb Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi (Eesti Ajaloomuuseumi) kogust, väga tänulikud oleme ka Eesti Kunstimuuseumile, Tartu Kunstimuuseumile, Tartu Ülikooli Kunstimuuseumile ning Viinistu kunstimuuseumile, Vanemuise õuekunstnik Jüri Šestakovile ja mitmele erakogule.

Kõige sensatsioonilisema kunstiuudisena on Vanemuise suure maja fuajees taas üleval 75 aastat Tartu Kunstimuuseumis rullikeeratuna restaureerimist oodanud pallaslase Aleksander Vardi hiiglaslik (3x5m) pannoo „Otepää maastik“. Koos Villem Ormissoni pannooga „Pühajärv“ telliti see Tartu Maavalitsuse poolt Vanemuise uuendatud teatrimaja avamiseks 1939. aastal. Maal, mille olemasolust kuni tänase päevani teadsid vähesed, on tagasi uhke osana Vanemuise 150­aastasest ajaloost.

Kokku on väljas üle 40 kunstiteose.

Näitus jääb Vanemuise suure maja publikugaleriisse avatud kuni hooaja lõpuni.

VANEMUISE VÄIKE MAJA

Pallas 100. Kunstikool ja kultus

Sel aastal tähistab Tartu Kunstimuuseum tervet Viltust maja haarava näitusega Pallase kunstikooli sajandat sünnipäeva. Aastal 1919 alustas tööd õppeasutus, millest õige pea kujunes esimene kõrgemat kunstiharidust pakkuv kool Eestis. Pallase loomisega kinnitasid eesti kunstis kanda euroopalikud modernistlikud kunstiuuendused, mis kooli 25 tegutsemisaasta jooksul kodumaist kultuurivälja jäädavalt muutsid. Kooli õppejõudude ja õpilaste loomingustmoodustus Eesti kunstipärandi üks alustalasid.

Näituse pealkiri „Kunstikool ja kultus“ viitab soovile pöörata tähelepanu ka sellele, milliseks on kujunenud kunstikooli kuvand ehk mida sümboliseerib sõna „Pallas“ erinevate inimeste jaoks tänase Eesti kunstis ja kultuuris. Läbi kolme korruse kulgev näitus jaguneb alateemadeks, mis tutvustavad Pallase kooli ajalugu, aga ka tänapäevaseid vaatepunkte sellele.

Vanemuise väikseses majas üles pandud Pallase pop-up näitusele on valitud läbilõige pallaslaste töödest, mille originaalid on üles pandud Tartu Kunstimuuseumi näitusele 2019. aasta oktoobri lõpuni.

Pop-up näitus on pühendatud Vanemuise 150. juubelihooajale!

Rohkem infot: tartmus.ee/naitus/pallase-kunstikool-100/