Paul Mägi

  • PEADIRIGENT JA MUUSIKAJUHT
  • VANEMUISE TEATRIS AASTAST 2011

Sündinud
13.10.1953

PAUL MÄGI asutas 1978 Eesti Raadio Kammerorkestri ning oli ka selle orkestri kunstiline juht ja peadirigent. 1984-1991 töötas Rahvusooperis Estonia dirigendina. Juhatanud külalisdirigendina Moskva Suures Teatris. Aastatel 1990-1994 oli Läti Riikliku Sümfooniaorkestri peadirigent ja kunstiline juht. Juhatas Läti RSO kontserte kuulsates kontserdisaalides Euroopas ning osales paljudel rahvusvahelistel festivalidel – ConcertgebowFetes Musicales en TouraineChichester Festivities, Festival Costa do Estoril jpm. 1995-2002 oli RO Estonia loominguline juht ja peadirigent.
Alates 2004 töötab Uppsala Kammerorkestri kunstilise juhi ja peadirigendina ning 2011. aasta septembrist lisandus Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi ametikoht. On juhatanud kontserte kõikjal Euroopas ja Ameerikas (Detroiti SO, Moskva Filharmoonia SO, Equadori NSO, Rootsi Raadio SO, Stockholmi Kuninglik Filharmoonia, Göteborgi SO, Malmö SO jpt.)
Rahvusvahelisi ooperilavastusi: Rossini „Itaallanna Alžiiris”, Verdi „Trubaduur”, Straussi „Nahkhiir” Soomes, Puccini „Suor Angelica” ja „Gianni Schicchi” Rootsis, Dargomõžski „Näkineid” Wexfordi festivalil Iirimaal, Bizet’ „Carmen” Belgias ja Küprosel, Puccini „Boheem” ja Tšaikovski „Luikede järv“ Rootsi Kuninglikus Ooperis, Verdi „Rigoletto” Malmö Ooperis ja Soome Rahvusooperis, Reinvere „Puhastus“ ja Massenet’ „Thaïs“ ja “Madama Butterfly” Soome Rahvusooperis, Mussorgski „Boriss Godunov” Nantes’i Ooperis, Moskva „Helikon” ooperiga Salzburgi Festspielhausis ja Champs-Élyseés teatris Pariisis.

Vanemuises on toonud välja lavastused: Verdi „Trubaduur“, Lehári „Lõbus lesk”, Massenet’ „Werther“, Tšaikovski „Jevgeni Onegin“, Aintsi „Rehepapp“, Tubina „Reigi õpetaja“, Bizet’ “Carmen“, Donizetti “Lucia di Lammermoor”, Märt-Matis Lille “Tulleminek” ja Straussi “Viini veri”.

Rahvusooperis Estonia: Puccini „Boheem”, „Suor Angelica”, Mozarti „Figaro pulm”, Verdi „Nabucco”, „La traviata”, „Don Carlo” ja „Ernani”, Bizet’ „Carmen”, Dargomõžski „Näkineid”, Nicolai „Windsori lõbusad naised”, Straussi „Viini veri”, „Nahkhiir”, „Öö Veneetsias”, Lehári „Lõbus lesk”, Tambergi „Cyrano de Bergerac”, Tubina „Kratt”, Kangro „Süda”, R. Straussi „Salome”, Mussorgski „Boriss Godunov”, Eespere „Gurmaanid“ jm.
Paul Mägi on tunnustatud džässviiuldaja, kes on esinenud festivalidel Ungaris, Bulgaarias, Kuubas, Soomes, Saksamaal, Iirimaal, Inglismaal, USAs jm. On esinenud koos BBC ja Bostoni Sümfooniaorkestriga.
Paul Mägi on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orkestridirigeerimise professor ja Stockholmi Kuningliku Muusikakõrgkooli külalisprofessor.

Paul Mägi dirigeerimisel on Vanemuise Sümfooniaorkester CD-plaadina välja andnud mitmeid salvestusi: Villem Kapi Sümfoonia nr 2 c-moll ja Artur Kapi „Fantaasia teemale B-A-C-H“, Anton Bruckneri Sümfoonia nr 2 c-moll, Eduard Tubina ooperi „Reigi õpetaja“, Eino Tambergi Viis romanssi, Sümfoonia nr 4, Tšellokontsert ning Saint-Saënsi Sümfoonia nr 3 c-moll op. 78 („Orelisümfoonia“).

Tunnustus:
– Aastast 2013 Rootsi Kuningliku Muusikaakadeemia liige
– Valgetähe IV klassi teenetemärk
– 2014 Eesti Teatriliidu muusikalavastuste auhind – Vanemuise teatri lavastusmeeskond, orkester ja trupp – Pjotr Tšaikovski ooperi „Jevgeni Onegin“ kunstiliselt nauditava tulemuse eest
– Eesti Vabariigi Kultuuriauhind
– Teatriliidu aastapreemia 1994, 1996,1999
– 2013 pälvis Paul Mägi Eesti Kultuurkapitali aastapreemia laiahaardelise dirigenditegevuse eest nii Eestis kui välismaal
– Läti Vabariigi Kultuuriauhind 1994
–  Kultuurkapitali muusikaauhind aastal 2000