Mati Turi

Mati Turi

On lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia koorijuhtimise erialal (prof Ants Üleoja) ning õppinud laulmist prof Jaakko Ryhäneni juures. Aastail 1992–2004 laulis ta Eesti Filharmoonia Kammerkooris, alates 2005 on vabakutseline solist. 

Mati Turi on esinenud solistina koos mitmete tuntud orkestrite ja kooridega ning teinud koostööd paljude nimekate dirigentidega. Mati Turi on eesti üks juhtivamaid suurvormide soliste. Viimasel ajal on tema loometegevuses tõusnud märgatavalt ooperirollide osakaal: „Tannhäuser“ (RO Estonia), erinevad rollid Purcelli ooperis „Haldjakuninganna“ (Vanemuine), Vürst (Dvořaki „Näkineid“, Helsingi Alexandri-teater), Cassio (Verdi „Othello“, Tampere Ooper ja RO Estonia), Wallenberg 2 (Tüüri „Wallenberg“, RO Estonia“), on osalenud Britteni ooperites „Lucretia teotamine“ ja „Koovitaja jõgi“ ning Nargen Opera lavastustes: Haydni ooperites „Üksik saar“ – Gernando, „Elu kuu peal“ – Ecclitico ning „Armida“ – Rinaldo , Beethoveni „Fidelio“ – Florestan, Alwa (Bergi „Lulu“, Kokkola Ooper), Mefistoteles (Busoni „Dr Faustus“, Schleswig-Holsteini Landestheater), Don Jose (Bizet’ „Carmen“, Kokkola Ooper), Korngoldi „Die tote Stadt“ („Surnud linn“) Soome Rahvusooperis. On osalenud ooperite kontsertettekannetel: Meremees (Purcelli „Dido ja Aeneas“), Rameau’ „Les Palladins“, Mao (Adamsi „Nixon Hiinas“). 
Kammerlauljana on olnud tema pikaajaliseks partneriks pianist Martti Raide. Aastal 2002 pälvis Mati Turi Eesti Kultuurkapitali aastapreemia solistipartiide eest suurvormide ettekannetel Eesti kontserdilavadel. Mati Turi on Teatriliidu muusikalavastuste auhinna laureaat 2013. aasta loometegevuse eest.​