Kädy Plaas

Kädy Plaas

KÄDY PLAAS omandas 2014. aastal dotsent Nadia Kuremi juhendamisel EMTAs magistrikraadi. Õppeaastal 2006/2007 oli ta vahetusüliõpilane Hamburgi Muusika-ja Teatriakadeemias professor Ingrid Kremlingi lauluklassis. Ta on osalenud Cathrine Sadolini, Ingrid Kremlingi ja Sona Ghazariani meistrikursustel.
Aastatel 2002–2004 oli Plaas Eesti Filharmoonia Kammerkoori laulja, 2004–2008 tegutses solistina projektiteatris Nargen Opera. Samuti on ta osalenud ka RO Estonia, Vanemuise ning Hamburgi Riigiooperi lavastustes. Alates 2013. aastast töötab Kädy Plaas lauluõpetajana Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis. Ta on pälvinud tunnustust nii kontserdi- kui ka ooperilaval. Hinnatud solistina esineb ta vokaalsümfoonilistes suurvormides ning teeb koostööd mitmete dirigentide, interpreetide ja ansamblitega. Ooperilauljana on ta üles astunud lisaks Eestile ka Saksamaal, kus debüteeris 2007. aastal Frasquitana ooperis „Carmen” ja Öökuningannana „Võluflöödis“.
Plaasi ulatuslik repertuaar hõlmab muusikat varabarokist kuni kaasaegse muusikani. Ta on esitanud sopranipartiisid paljudes suurvormides (Charpentier’ „Te Deum”, Bachi „Magnificat”, „Ülestõusmisoratoorium”, Johannese ja Matteuse passioon ning kantaadid, Händeli „Dixit Dominus”, „Messias”, „Joshua”, „Theodora”, „Jephtha“ ja „Judas Maccabaeus”, Pergolesi „Stabat Mater”, Mozarti Reekviem ja „Davide penidente”, Haydni „Harmooniamissa“, „Nikolause missa” ja „Loomine”, Rossini „Petite Messe Solennelle”, Honeggeri „Jeanne d’Arc tuleriidal” jpt). Kädy Plaas on osalenud mitmete eesti heliloojate uudisteoste esiettekannetel: Tulevi „Flöödikontsert”, „Leave, alas this tormenting”, „Songs” ja „Six Last Words of Henry David Thoreau”, Kõrvitsa „Mu luiged, mu mõtted”, „Tuleaed” ja „Unede värav”, Tulve „silences/larmes, Kaumanni „Mi lagnerò tacendo”, Eespere „Locus amoenus”, Uusbergi „Kolm laulu Ellen Niidu sõnadele” jt. Plaasi repertuaari kuulub üle kümne ooperirolli: Violetta (Verdi „La traviata“), Manon (Massenet’ „Manon“), Gilda (Verdi „Rigoletto“), Öökuninganna ja Pamina (Mozarti „Võluflööt”), Frasquita (Bizet’ „Carmen”), Marzelline (Beethoveni „Fidelio”), Õpilane (Kõrvitsa „Tuleaed”), Marie (Kõrvitsa „Mu luiged, mu mõtted”), Flaminia (Haydni „Il mondo della luna”), Zelmira (Haydni „Armida”), Sylvia (Haydni „L’isola disabitata”) ning pisiriollid Richard Straussi ooperis „Naine ilma varjuta”. Lisaks on ta esitanud Hannerli osa Schuberti/ Berté kammeroperetis „Kolme neitsi maja” ning osalenud Aintsi ooperis „Rehepapp” Vanemuises.

Plaas on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2006), Marje ja Kuldar Singi nimelise preemia „Noor Laulja” (2007), Lili Kaelase Muusikafondi stipendiumi (2007) ning ta on Eesti Kultuurkapitali interpreedi stipendiumi laureaat (2008).