Kädy Plaas

Kädy Plaas

On lõpetanud 2007. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klassikalise laulu erialal. Hetkel jätkab ta õpinguid magistrantuuris dotsent Nadja Kuremi lauluklassis. 2006/2007 õppeaastal oli ta vahetusüliõpilane Hamburgi Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ingrid Kremlingi lauluklassis. Kädy Plaas on osalenud, Ingrid Kremlingi, Sona Ghazariani, Colline Holmes’i, Peter Kooij jpt meistrikursustel.

Aastatel 2002–2004 oli Kädy Plaas Eesti Filharmoonia Kammerkoori laulja. Alates 2004. aasta sügisest on ta solist projektiteatris “Nargen Opera”, kus on laulnud Haydni õukonnaooperites “Üksik saar” (Silvia), “Elu kuu peal” (Flaminia) ja “Armida” (Zelmira) ning Beethoveni ooperis “Fidelio” (Marzelline). Kädy Plaas on esinenud solistina paljudes vokaalsuurvormides: Haydni Missa Sancti Nicolai, Harmoniemesse ja Die Schöpfung, Mozarti Reekviem, passioonikantaat Grabmusik ja oratoorium Davide penidente, Salieri Reekviem, Händeli oratooriumides “Messias” ja “Joosua”, Charpentier’ De Deum ja Vivaldi Gloria. Alates 2003. aastast on osalenud suvisel Haapsalu vanamuusikafestivalil, kus on esitanud sopranisoolosid Händeli psalmikantaadis “Dixit Dominus” ning Bachi kantaatides nr 31 ja 21, “Magnificat’is” ja Ülestõusmisoratooriumis. Lisaks on Kädy Plaas osalenud mitme uudisteose esiettekandel: Toivo Tulevi “Flöödikontsert” (vokaalpartii); “Leave, alas this tormenting” sopranile ja löökpillidele ning “Songs” orkestrile, koorile ja solistidele, Helena Tulve “silences / larmes” oboele ja sopranile ning Tõnu Kõrvitsa kammerooperid “Tuleaed” ja “Mu luiged, mu mõtted….”, Gavin Bryarsi “To define happiness” (maailma esiettekanne). Hooajal 2007/2008 debüteeris Kädy Plaas Paminana Mozarti “Võluflöödis” (Vanemuine) ning Frasquitana Bizet’ “Carmenis” ja Öökuningannana Mozarti “Võluflöödis” (Hamburgi Riigiooper). 2009. aasta tõi kaasa nimiosa Massenet’ “Manon’is” (Vanemuine) ning Gilda rolli Verdi “Rigoletto’s” (Rahvusooper Estonia). Talle on omistatud Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia (2007).

Kädy Plaas on üles astunud koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Tallinna Barokkorkestri, Pärnu Linnaorkestri ja Sinfonietta Riga’ga. Samuti on ta teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Eri Klas, Toomas Siitan, Andres Mustonen, Simon Hewett, Anu Tali, Olari Elts, Risto Joost, Edward Higginbottom, Juha Kangas ja Simone Young.