Loe

Viie mehe vennaskonna laule liidab nende elu

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuises 16 aastat tagasi esimest korda vaatajate ette tulnud Kaunimate Aastate Vennaskond naaseb teatrisse uues lavastuses, milles viis näitlejat-muusikut räägivad lisaks laulude esitamisele oma elust.

Kirjanik Mart Kivastik veetis aega Jüri Lumiste, Hannes Kaljujärve, Andres Dvinjaninovi, Indrek Kalda ja Toomas Lunge ehk Kaunimate Aastate Vennaskonna seltsis, et kuulata lugusid nende elust.

Ta on oma näidendisse osalisteks kirjutanud viis meest, märkides neid eesnime pidi – Jüri, Hannes, Dvin, Indrek ja Tom.

Nemad viis ja vahepeal Tallinna siirdunud Rain Simmul, kes on mõningail andmeil Eestis tööga kõige enam hõivatud näitleja, osalesid 16 aastat tagasi vanemuislase Kulno Süvalepa laulude kavas «Kaunimad aastad su elus».

Nüüd valmivat lavastust «Kaunimad hetked su elus» ühendab umbes 125 korda etendatud toonase tüki lauludega vaid üks.

Uues lavastuses kõlab üsna alguses Kulno Süvalepa (1929–1996) laul, mida ei ole seni veel kordagi esitatud. Teisedki uue lavastuse laulud on viisikul seni enamasti esitamata.

«Kulno Süvalepa laulude kavas rääkisime Kulnost ja tema eluteest, nüüd me räägime enda eludest, me oleme ise mängus sees,» ütles Toomas Lunge.

Kaunimate Aastate Vennaskond on tänini populaarne. Seda tõendab ka naistepäeva paiku tehtud kontserdituur.

«Mitmel pool seisis rahvas püsti,» meenutas Lumiste. «Estonias pidas üks vanadaam vajalikuks hüüda kõva häälega üle saali: «Küll te olete armsad poisid!»»

Kaljujärv läks Jõhvi kontserti rõõmsalt meenutades üle murdekeelele. «Rahvas rüükse, suu vatun: laulgõ viil, poisi!» rääkis ta. «Aga toda me mui­du­ki es tennü.»

Nüüd teevad nad seda siiski. «Kaunimad hetked su elus» tuleb Vanemuise väikeses majas esimest korda vaatajate ette 30. aprillil. Mais on neli etendust.

Saatuslik naine ooperis

Kaunimate Aastate Vennaskonna eilses ja üleeilses lavastuse «Kaunimad hetked su elus» lauluproovis ei olnud Andres Dvinjaninovit, kelle eemalviibimise Tallinnas põhjustas saatuslik naine.

Nimelt on Dvinjaninov lavastanud ja osaleb näitlejana kontsertlavastuses «Saatuslik naine». Selle keskmes on metsosopran Yaroslava Kozina (pildil) Prantsusmaalt ning saksofonikvartett SaxEst koosseisus Virgo Veldi, Ivo Lille, Lauri Sepp ja Sulev Sommer. Kuulajate ees on tippaariad prantsuse heliloojate Bizet´, Massenet´ ja Saint-Saënsi ooperitest «Carmen», «Don Quijote» ning «Samson ja Dalila».

«Saatusliku naise» esietendus oli Tallinnas Vene kultuurikeskuses teisipäeval. Reedel kell 19 saab seda kontsertlavastust kuulata Tartu Ülikooli aulas ning seejärel Põlvas ja Jõhvis. 

16.04.2009