Loe

Vanemuises kuningliku diplomiga lavastaja

Tiiu Laks, Eesti Päevaleht

Tiiu Laks, Eesti Päevaleht

Inglismaal elav ja seal õppinud lavastaja, eestlanna Liisa Smith toob Sadamateatri lavale südamelähedase iiri näidendi „väikestest inimestest” ning lahkumistest ja tagasitulekutest.

“Olen seda näidendit juba kaks aastat Londonis teha tahtnud, aga siis hakkas seda lavastama sealne rahvusteater ja väikestelt teatritelt võeti võimalus ära,” tunnistab Liisa Smith, 2001. aastal mehe juurde Inglismaale kolinud eesti neiu, kes omandas Suurbritannia kuninglikus teatriakadeemias lavastaja-magistrikraadi (cum laude).

„Mul on selle looga oma suhe. Üks mu väga hea näitlejannast sõbranna on Wexfordist (näidendi tegevuspaik – T. L.) pärit ja tema andis mulle selle näidendi lugeda. Tundsin sidet selle tegelaste, inimlikkuse ja äraminemise teemaga.”

Umbes poolteist aastat tagasi ütles Inglismaal siis just uue tüki lavale toonud Liisa Smith Eesti Päevalehele, et sooviks hea meelega Eestis lavastada. Härjal haaras sarvist teater Vanemuine. Neiult päriti, mida tal pakkuda on, ja kui Liisa pakkus Billy Roche’i lugu „Vaene loom vihma käes”, tundus see kõigile meeldivat.

Varem oli noor lavastaja kaalunud pigem väikest teatrit ja võib-olla üldse koostööd näitlejakoolituseta inimestega, kuid nüüd, kui asi on läinud hoopis vastupidi, ta ei kahetse.

„Meil on väga hea ja kokkuhoidev trupp, meil on olnud proovides lõbus ja huvitav ning koostöö sujub,” kiidab ta. „Proovid on läinud väga ladusalt ja ma arvan, et see kergus on ka lavastuses tunda.”

Alustas kahurväega

„Vaatasin just üks päev ETV-st „Tähelaeva”. Ain Mäeots rääkis seal, et kui ta Vanemuisesse läks, siis ta sai esimesena lavastada oma kursusekaaslastega ega pidanud kohe alustama tööd vana kahurväega,” muigab Liisa. „Mõtlesin sinna juurde, et mul on vastupidi. Eks ma olin algu­ses natuke kõhklev, kuigi ka Inglismaal olen töötanud väga mainekate näitlejatega.”

Tema sõnul on siin ja Inglismaal lavastamises suur vahe.

„Inglismaal ei ole repertuaariteatrit kui sellist,” nendib ta. „Lavastaja, eriti noor ja alustav lavastaja, on iseenda produtsent, ta peab kõik ise organiseerima, alustades näitlejatest kuni ruumideni. Siin on hea, et trupp on aastatega kokku kasvanud ja üksteisemõistmine on parem, ei ole vaja kas või nii palju seletada. Teater on aga igal pool ühesugune. Sa leiad inimesed, kellel on lugu jutustada, ja nii tulebki välja hea teater.”

Esietendus
Billy Roche „Vaene loom vihma käes”
•• Lavastaja: Liisa Smith (London)
•• Kunstnik: Jaanus Laagriküll
•• Osades: Ragne Pekarev, Merle Jääger, Hannes Kaljujärv, Jüri Lumiste, Riho Kütsar, Martin Kõiv
•• Esietendub 15. novembril kell 19 Sadamateatris
•• Tänapäeva iiri näitekirjaniku Billy Roche’i näidend viib vaatajad 1970. aastate lõpu Iirimaa väikelinnas Wexfordis asuvasse kihlveokontorisse nädalalõpul enne Iirimaa kurlingufinaali. Sealsete tegelaste suhteid pingestab kuuldus, et linnas on tagasi Danger Doyle, kes kümme aastat tagasi kihlveokontori omaniku naisega Londonisse põgenes. 

08.11.2008