Loe

Vanemuises jõuab lavale Dan Gordoni „Vihmamees“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Eeloleval laupäeval 20. novembril jõuab Vanemuise väikese majas lavale Dan Gordoni näidend „Vihmamees“. „Vihmamees“ on tuntud neli Oscarit võitnud samanimelise filmiversiooni (1988) kaudu, milles kehastasid peaosi Dustin Hoffmann ja Tom Cruise. Filmistsenaariumi autorid on Ronald Bass ja Barry Morrow, stsenaarium põhineb Barry Morrow’ jutustusel. Teatrilavale jõudis „Vihmamees“ 2008. aastal Londoni West Endi Apollo teatris. Esmalavastuses mängis menukalt üht peaosadest filmistaar Josh Hartnett. Dan Gordoni näidendiversioon on lavale jõudnud ka Austraalias ja Iisraelis.

Vanemuise lavastusmeeskonda kuuluvad – tõlkija Peeter Sauter, lavastaja Georg Malvius (Rootsi), kunstnik Ellen Cairns (Šotimaa), valguskujundaja Andres Sarv, helilooja Siim Randla ning näitlejad Riho Kütsar, Aivar Tommingas, Ragne Pekarev, Marika Barabanštšikova, Robert Annus ja Margus Jaanovits. Lavastusele on erilitsentsi andnud MGM ON STAGE, Darcie Denkert ja Dean Stolber.

„Georg Malvius on juba mõnda aega väljendanud soovi tuua Vanemuises lavale draamalavastus. „Vihmamehe“ idee tundus teistest vettpidavam. See on erakordselt inimlik, paeluv ja lihtsalt väga ilus lugu. Ja teine pluss on muidugi näitlejatele loodud võimalus oma rollides tõeliselt särada,“ rääkis Vanemuise draamajuht Sven Karja.

Lavastuse süžeest: Enesekeskne ärimees Charlie Babbit näeb oma isa surmas ja sellega kaasnevas soliidses pärandis eelkõige päästerõngast oma makseraskustele. Ootamatult selgub, et kogu raha on isa pärandanud hoopis teisele pojale, Charlie vennale, kelle olemasolu on viimasele olnud peaaegu et saladuseks. Veelgi suurem ootamatus seisneb aga asjaolus, et vend Raymond pole üheski mõttes tavaline inimene: tegu on autistiga, kelle aju suudab salvestada keerulisi tekste ja numbrikombinatsioone, olles samas abitu kõige lihtsamates igapäevatoimingutes. Algab kahe venna vaevaline, ühtaegu naljakas, nukker ja liigutav teekond teineteiseni.

“Vihmamehe“ nimitegelasel Raymondil on teadaolev reaalne prototüüp, kogu elu USAs Salt Lake Citys elanud ja hiljuti meie hulgast lahkunud Kim Peek.

„See lugu räägib muidugi ka Raymondist, ehk siis Vihmamehest, aga tegelikult on meie lavastus isegi rohkem Charlie´st – sellest, kuidas ta muutub esimesest hetkest, mil me teda laval näeme kuni viimase hetkeni, mil ta lubab endal lõpuks tundeid ja inimlikkust välja näidata. See näidend räägib sellest, mis juhtub meiega, kui me kohtame kedagi, kellel on teistsugune nahavärv, teine religioon, teistsugune seksuaalsus, kes on teistsugusena sündinud. See on minu jaoks lavastuse tuum,“ rääkis lavastaja Georg Malvius. 
 

16.11.2010