Loe

Vanemuises esietendub Sofi Oksaneni „Puhastus“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Sellel laupäeval, 18. septembril jõuab Vanemuise väikeses majas lavale Sofi Oksaneni „Puhastus“. Eesti juurtega Soome kirjaniku mitmeid auhindu ja kirglikku poleemikat pälvinud romaan „Puhastus” leidis ka Eestis elavat resonantsi. Teose lavavariant ei ole aga romaani dramatiseering, sest antud juhul oli asjade käik vastupidine tavapärasele: esmalt valmiski näidend, mis Soome Rahvusteatris juba 2007. aastal suure menuga esietendus ning leidis siis koheselt tee mitmete teiste Soome teatrite lavadele. Alles pärast seda valmis autorile rohkelt kuulsust toonud romaan.

„Puhastuse” toob lavale Eesti päritolu Londonis töötav lavastaja Liisa Smith. Liisa on sündinud Tallinnas ning lõpetanud East Anglia Ülikooli näitekunsti eriala ja omandanud Londoni Kuningliku Teatriakadeemia (RADA) magistrikraadi lavastaja erialal. „Puhastus“ on Liisa Smithi teine lavastus Eestis ja ka Vanemuises. Näidendi on tõlkinud Kalju Kruusa, kunstnikutöö teeb Marge Martin. Osades Marje Metsur, Maarja Mitt, Liisa Pulk, Karol Kuntsel, Margus Jaanovits, Maarius Pärn ja Tarmo Tagamets (Võru Linnateater).

Tugevalt dramaatilise koega lugu võtab vaatluse alla sündmused Eesti lähiminevikust (aastad 1936 – 1992). Postsovetlikus Eesti rannakülas saavad tormiliste sündmuste keerises kokku kaks täiesti erinevat naist: kuuekümnene Aliide ning verinoor Siberist pärit Eesti päritoluga neiu nimega Zara. Mõlemal naisel on eri aegadel olnud kokkupuuteid nii vaimse kui füüsilise vägivallaga. Pikkamisi meie ees lahti hargnevad minevikulood toovad päevavalgele ühe kaua varjus hoitud perekonnasaaga. Murranguliste ühiskondlike sündmuste foonil tõstatuvad olulised küsimused (sund)valikutest ja nende tagamaadest. Kas kunagi tehtud ülekohut on võimalik heaks teha, mõista ja andestada – olgu kannatajaks pooleks siis üks inimene või terve riik?

Sofi Oksanen viibib “Puhastuse” esietenduse ajal Saksamaal, ent on lubanud külastada Vanemuise lavastust novembris. 

 

14.09.2010