Loe

Vanemuises esietendub muusikal “Ämbliknaise suudlus”

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teatri suures majas esietendub laupäeval, 31. oktoobril muusikal „Ämbliknaise suudlus“, kus peaosi mängivad Tanja Mihhailova, Koit Toome ja Lauri Liiv.

Tony auhindadega pärjatud muusikali „Ämbliknaise suudlus” (Kiss of the Spider Woman) muusika on kirjutanud John Kander, sõnade autor on Fred Ebb ja libretist Terrence McNally.

„Ämbliknaise suudluse” lavastab Vanemuises Roman Hovenbitzer Saksamaalt, muusikaline juht ja dirigent on Tarmo Leinatamm, kunstnik Walter Perdacher Austriast, valguskunstnik Palle Palme Rootsist ja koreograaf Antton Laine Soomest.

Argentiina vanglas kohtuvad kaks täiesti erinevat inimest – homoseksuaalne vaateakende dekoreerija Molina ja heteroseksuaalne revolutsionäär Valentin. Need algselt nii erinevad mehed, keda juhus on van­gikongis kokku toonud, unistavad mõlemad teistsugusest, paremast maailmast, ja sellest saab nende lähenemise alus.

„Üldistatult kirjeldab see lavateos igapäevast heitlust inimväärikuse, armastuse ja õnne eest,“ ütles lavastaja Roman Hovenbitzer. „Kutsub üles sallivusele üksteise suhtes ja sunnib vaatajaid toi­muvat mõistma – mitte üksnes episoodina kaugest ajast ja võõralt mandrilt, vaid otsima paralleele siin ja praegu.“

Teistes osades astuvad lavale Siiri Koodres, Karmen Puis, Märt Jakobson, Taisto Noor, Jaan Willem Sibul, Tõnu Kattai, Joosep Trumm, Egon Laanesoo, Rasmus Kull, Tamar Nugis, Viktor Mägi jt. Lavastuses osalevad Vanemuise sümfooniaorkester, meeskoor, balletirühm ja bänd.

Muusikal põhineb Manuel Puigi samanimelisel romaanil, millest autor kirjutas 1983. aastal ka näidendiversiooni. Eesti publikule on see lavateos tuttav 1994. aastal Eesti Draamateatris esietendunud draamalavastuse põhjal, milles mängisid peaosi Jüri Krjukov ja Ain Lutsepp.

Muusikali „Ämbliknaise suudlus” on suure menuga mängitud nii Londoni West Endis kui ka New Yorgis Broadway’l. 1993. aastal pälvis see Tony auhinna parima muusikali kategoorias ning mitmeid teisi Tony auhindu. 1985 väntas argentiina-brasiilia režissöör Hector Babenco ka samanimelise mängufilmi.

Helilooja John Kanderi ja laulusõnade autori Fred Ebbi koostööna on valminud mitmed väga kuulsaid muusikale – „Kabaree”, „Zorbas”, „Chicago” jpt.

Roman Hovenbitzer on õppinud muusika­teatri režiid Hamburgi Muusika-ja Teatrikõrgkoolis ja Hamburgi Ülikoolis. Alates 1999. aastast on ta vabakutselise lavastajana toonud lavale üle 40 ooperi, opereti ja muusikali Saksamaal, Austrias, Tšehhis ja Brasiilias. Mullu lavastas ta „Ämbliknaise suudluse“ Saksamaal Flensburgis Schleswig-Holsteini Landestheateris.

Koit Toome on varem osalenud Vanemuise muusikalilavastustes „Jesus Christ Superstar“, „West Side Story“, „Cats“ ja „Chess“. Lauri Liivi Vanemuise-muusikalide nimistu on veelgi pikem, lisaks neljale mainitud lavastusele mängis ta ka „Evitas“ ja „Aidas“. Tanja Mihhailova on laulnud muusikalikontserdil „Memory“, maikuus nägi teda Vanemuise teatri laval laulmas kontsertlavastuses „Queen – The Doors of Time“.

„Ämbliknaise suudlus” etendub Tartus Vanemuise suures majas. Jaanuaris ja mais antakse kokku neli külalisetendust ka Tallinnas Solarise keskuse Nokia kontserdimajas.

27.10.2009