Loe

Vanemuises esietendub Jules Massenet´ ooper „Werther“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Sellel laupäeval, 10. märtsil kl 19 esietendub Vanemuise väikeses majas Jules Massenet´ ooper „Werther“.

Ooperi libreto on loonud Édouard Blau, Paul Milliet ja Georges Hartmann Johan Wolfgang von Goethe romaani „Die Leiden des jungen Werthers“ („Noore Wertheri kannatused“) järgi .

Goethe romaan avaldati 1774. aastal. Sügavalt romantiline lugu noorest poeedist tekitas sensatsiooni ning sellest sai üks loetavamaid teoseid omal ajal. Ülipopulaarne romaan mõjutas isegi moodi – noormehed üle Euroopa püüdsid jäljendada Wertheri riietumisstiili. Edukusel oli paraku ka varjupool, kuna mitmed noored mehed sooritasid enesetapu samal moel kui Werther.

Kuigi Massenet kirjutas ja lõpetas oma ooperi juba 1887. aastal, jõuti esietenduseni alles 16. veebruaril 1892 Viini Hofoperis ja saksakeelses tõlkes (teose originaallibreto on prantsusekeelne). Lavastus oli väga menukas. Prantsusekeelne esietendus järgnes Genfis 27. detsembril 1892. Viimastel aastatel on „Wertherist“ saanud Jules Massenet´ kõige mängitum ooper (kaua aega oli selleks “Manon“).

Vanemuises toob „Wertheri“ välja Belgia lavastaja Albert-André Lheureux. Muusikajuht ja dirigent on Paul Mägi, dirigent Lauri Sirp, kunstnik Liina Keevallik ja valguskujundaja Andres Sarv. Lavale astuvad Ivan Magri (Itaalia) või Juhan Tralla (Mannheimi Rahvusteater), Katarina Giotas (Rootsi) või Karmen Puis, Taavi Tampuu, Pirjo Püvi või Alla Popova või Helen Nõmm, Märt Jakobson või Valmar Saar, Atlan Karp või Simo Breede ja Rasmus Kull või Reigo Tamm.

Albert-André Lheureux on Belgia lavastaja ja teatrijuht. Ta asutas 18-aastaselt Brüsselis teatri Théâtre de l’Esprit Frappeur, peagi nimetati ta Brüsseli Spordi- ja Kultuurikeskuse (Palais des Sports et du Spectacle) kunstiliseks ja tehniliseks juhiks. On olnud Brüsseli teatrite Théâtre du Jardin Botanique ja Théâtre du Résidence Palace’i sünni juures. Lheureux algatas 1963. aastal Belgias teatriuuendusliku liikumise (mouvement du “Jeune Théâtre”), jäädes ise põhitegevuselt näitlejaks. Ta on teinud rohkem kui 70 draamalavastust paljude maade teatrites. Alates 1983. aastast on ta tegev ka ooperilavastajana. On toonud lavale umbes 60 ooperit. 2012, kui Massenet’ surmast möödub 100 aastat, lavastab Lheureux kaks helilooja ooperit: Vanemuise teatris esietendub “Werther” ja Indiana ooperimajas Ameerikas “Tuhkatriinu”.

„Goethe kirjutas oma üleva kiriromaani 25-aastaselt, kujutades selles noorsoo hingevalu, ka tänapäeva noorte valu — sest midagi pole muutunud ja kõik kordub uuesti. Me oleme üksi ja peame elu jooksul tundma endaks saamise raskusi. Kõik me seisame silmitsi eksistentsiaalsete küsimustega nende kõige sügavamas tähenduses,“ rääkis lavastaja Albert-André Lheureux. „Lavastada meistriteost tähendab eelkõige sellest lugu pidada, anda talle õige värv, nii nagu selle on kirja pannud kaks geeniust, ja mitte takerduda pateetikasse,“ lisas ta.

Ooperit esitatakse prantsuse keeles, eestikeelsete subtiitritega.

Lisainfo:
Ave-Marleen Rei
Vanemuise teatri pressiesindaja
Tel: 7440161, 53585343
avemarleen@vanemuine.ee
www.vanemuine.ee 

 

06.03.2012