Loe

Vanemuise uus juht Toomas Peterson muretseb töötajate palkade pärast

Linnaleht, Kristjan Roos

Linnaleht, Kristjan Roos

Esmaspäeval Vanemuise teatri nõukogus uueks teatrijuhiks valitud Toomas Peterson ütleb, et ta ei hakka revolutsiooni korraldama, kuid lubab aktiivselt tegelda töötajate palkade ja töötingimustega.

Otsus ei tulnudki praegusele Vanemuise teatri finantsjuhile Petersonile väga suure üllatusena, sest juba suvel, kui teatri praegune direktor Paavo Nõgene otsustas kantsleriameti üle, ei andnud ta enne oma jah-sõna, kui oli Petersonilt saanud lubaduse kandideerida. Nii tahtis Nõgene olla kindel, et vähemalt üks korralik kandidaat oleks konkursiks olemas. „Selle pärast, et kandidaate oli lõpuks rohkem kui üks, oli mul ainult hea meel,” räägib Peterson intervjuus Linnalehele.
Kuna Peterson on Vanemuises töötanud juba üheksa aastat, siis mõistagi ei kavatse ta ette võtta suuri muutusi. On ju tema panus sees ka arengukavades, mis teatrimajas varem sündinud. Ometi mainib ta esimese probleemina töötajate palgaprobleemi. „Töötajad on ikka uskumatult head ja nendeta ei oleks Vanemuine see, mis ta on. Palgatase on üheksa aastaga küll oluliselt tõusnud, aga see ei ole endiselt riigi keskmisel tasemel. See vaevab ka töötajaid, kes saavad aeg-ajalt pakkumisi teistest sektoritest. Nii et töötajaskonna kinnipidamisega on tükk tegemist,” tunnistab Peterson.
Kas oodata on siis palgatõusu? Praeguse finantsjuhi sõnul on ta selleks teatris liiga kaua töötanud, et mingeid lubadusi anda. „Riik on uue aasta eelarves suurendanud palgatõusuks mõeldud raha ja see puudutab ka meie teatrit. Nii et riigi lubatud 4,4-protsendine palgatõus saab tõenäoliselt teoks, aga kas nüüd igal inimesel, sest suureneb palgafond ja tuleb vaadata, keda rohkem järele aidata ja keda mitte,” arutleb Peterson.
Peale palgaprobleemide tahab Peterson aktiivselt tegelda töötingimustega, seda nii tehnilises kui ka ruumilises mõttes. Ta toob muu seas näiteks teatri väikse maja kõikide ruumide siseviimistluse ja suure maja juurdeehitise. Lisaks peab Peterson tähtsaks valdkonnaks huviharidust. „See tähendab meie jaoks tulevase tööjõu koolitamist,” selgitab ta.
2003. aastal Vanemuisesse tulnud Peterson tunnistab samas, et üheksa aasta taguse ajaga võrreldes on olukord kardinaalselt muutunud. „Töötajate töötingimused olid halvad, suures majas vaatas vastu sulaselge 1969. aasta,” meenutab ta. Nüüd on seis parem kui varem, aga kindlasti ei saa uue direktori sõnul jalga sirgu lasta: „Riskikohti, kuhu raha kulub, on hästi palju. Kui Euroopas peetakse normaalseks, et muusika- ja tantsuteatril on omatulu protsent 20 ringis, siis meie oleme juba aastaid töötanud situatsioonis, kus kolmandik eelarvest tuleb omatulust. Arvestades seda, kui suure koosseisuga antakse tantsumuusika etendusi, on see tegelikult ränk.”

_____________________________

Pere ja bänd laevad akusid
Toomas Peterson tegutseb saksofonisti, arranžeerija ja abidirigendina ansamblites Big Band Tartu, Salvador Sax Kvartett ja Tartu Saksikoor. Ta ei võta pausi ka 1. jaanuaril Vanemuise direktorina tööd alustades. „Põhibändidega jätkan kindlasti, sest see on laadimise koht. Selleks, et oma põhitööga hakkama saada, peab ju vaimu värske hoidma. Pere ja bändi tegemine on need kaks asja, mis mind laevad ja hoiavad,” ütleb kolme tütre isa Peterson.

_____________________________

Muusikukogemus aitab koostööd teha
Toomas Peterson on töötanud Vanemuise teatri finantsjuhina üheksa aastat ja olnud juhtimisotsuste tegemise juures ka loomenõukogu liikmena. Tema kasuks räägib seega pikaajaline kogemus ja hea ülevaade mitmežanrilise teatri toimimisest. Kuna ta on tegev ka muusikuna, loob see head eeldused edukaks koostööks Vanemuise teatri muusika-, draama- ja balletijuhiga ning loominguliste kollektiividega.
Paavo Nõgene, praegune Vanemuise teatri juht 
 

16.11.2012