Loe

Vanemuine teeb „Evitaga“ ajalugu

Jaan Olmaru, Tartu Ekspress

Jaan Olmaru, Tartu Ekspress

Vanemuise teater toob reedel, 27. novembril Tallinna uues Solarise keskuses lavale Andrew Lloyd Webberi maailmakuulsa muusikali „Evita“. Teatri 140-aastases ajaloos on see esimene kord, kui Tartu asemel antakse esietendus pealinnas.

Legendaarne muusikal jõudis esmakordselt Eesti publiku ette seitse aastat tagasi, kui selle tõi Vanemuise suvelavastusena välja Tiit Ojasoo. Rootsi lavastaja Georg Malviuse sõnul erineb aga seekordne versioon varasemast oluliselt. „Kunagi ei saa võrrelda siseruumides tehtud lavastust vabaõhulavastusega. Samuti on „Evita“ lavastamine täiesti eriline. Ka „Hamletit“ on võimalik lavastada väga mitut moodi. Ja küsimus pole kindlasti selles, milline on hea lavastus ja milline mitte. Kõige tähtsam selles loos on Evita armastus oma mehe Juan Peroni ja Argentina riigi vastu,“ rääkis Malvius Tartu Ekspressile. Tema sõnul on alati keeruline lavastada muusikali, mille peategelaseks on tegelikult elanud isik. „Vanema põlvkonna inimeste seas on neid, kes veel mäletavad tegelikku Eva Peroni,“ selgitas Malvius. „Evita lummas kogu maailma samamoodi nagu Marilyn Monroe või teised staarid. Evita polnud üksnes poliitikategelane, vaid ka oma ajastu popstaar.“

Eva Peroni ehk Evitat kehastab muusikalis laulja Maarja-Liis Ilus, teistes peaosades astuvad lavale näitlejad Marko Matvere, Aivar Tommingas ning laulja Vaiko Eplik. „Nad on osa Eesti muusikaliartistide eliidist. Ma olen nendega varem töötanud ning tean, et nad on väga andekad. Neil kõigil on just selliseid oskusi ja omadusi, mis on selles lavastuses vajalikud,“ põhjendas Malvius peaosaliste valikut. „Evita“ muusikajuht ja dirigent on Tarmo Leinatamm, kunstnik Ellen Cairns Šotimaalt, valguskunstnik Palle Palme Rootsist ning koreograaf Igor Barberic Horvaatiast. „Evitas“ on kaastegevad Vanemuise ooperikoor, sümfooniaorkester, bänd ja balletirühm.

„Evita“ loo keskmes on Eva Peroni tormiline elukäik 16. eluaastast kuni tema dramaatilise vähkihaigestumise ja surmani 33-selt. Maarja-Liis Ilusa sõnul on Eva Peroni roll talle väga tõsine väljakutse. „Kindlasti on see siiani üks kandvamaid ja vastutusrikkamaid muusikalirolle minu elus,“ kinnitas ta. „Olen õnnelik, et mulle on antud selline võimalus. Tundes varasemast selle lavastusega seotud meeskonda, olen kindel, et sellest tuleb võimas ettevõtmine.“

Kahes linnas vaheldumisi

„Andrew Lloyd Webberi muusika on väga kaunis, selles pole mingit kahtlust,“ lisas lavastaja. Muusikali sisuks on Argentiina presidendi Juan Peroni naise Eva Peroni elu, jutustatuna teise tuntud ajaloolise tegelase Che Guevara poolt. „Armastuses on kõik inimesed võrdsed. President ja pööbel, kuulsused ja tavainimesed. Tõeline armastus muudab elu paremaks,“ tõi Malvius välja muusikali sõnumi.

„Evita“ anti 1976. aastal esmalt välja muusikaalbumina. Plaadi edu viis lavastusteni Londoni West Endis 1978 ja Broadwayl aasta hiljem. 1996 valmis filmiversioon, mille staarideks olid Madonna Evita ja Antonio Banderas Che Guevara osas.

Kuigi „Evita“ esietendus on Tallinnas, hakatakse muusikali mängima vaheldumisi nii seal kui alates 23. jaanuarist ka Tartus Vanemuise teatri suures majas. Lavastada muusikali, mis peab sobituma kahte täiesti erinevasse saali, on Malviuse sõnul äärmiselt keeruline ja raske. „Teatrisaal on nagu kodu ja kui sa kolid teise kohta, siis on mööblit alati raske ära paigutada. Aga mulle tundub, et seekord õnnestub see väga hästi,“ ütles lavastaja. „Usun, et „Evita“ on väga heaks alguseks Solarise keskusele kui tulevasele kõrgelt hinnatud muusikalisaalile,“ lisas Vanemuise teatrijuht Paavo Nõgene. Lavastus valmib Vanemuise teatri koostöös Solarise Keskuse ja The Really Useful Groupiga.

„Evita“ on Georg Malviuse 16. lavastus Eestis ja ühtlasi täitub tänavu 20 aastat tema esimesest siinsest lavastusest, milleks oli 1989. aastal Estonias esietendunud muusikal „Viiuldaja katusel“. „Armastus on see, mis mind siia ikka ja jälle tagasi toob. Armastus selle maa vastu, mida pean oma teiseks koduks. Selle maa, kus on tugevad teatritraditsioonid ja andekad muusikaliartistid,“ ütles Malvius.

26.11.2009