Loe

Vanemuine plaanib teatrimaja laiendada

Jüri Saar, Tartu Postimees

Jüri Saar, Tartu Postimees

Vanemuine tahab suure teatrimaja kõrvale ehitada uue blackbox-saali ja Struve tänava äärde mahuka hoone, kus leiaksid koha orkestri proovisaal ja dekoratsiooniladu, aga ka renditavad äripinnad.

Tuleval nädalal avalikule arutelule jõudva planeeringueskiisi kohaselt on 300-kohalise blackbox’i asukohaks ette nähtud teatrimajas Riia tänava pool asuv muruga kaetud mäekülg. Kümne meetri kõrgune saal on kavas ehitada osaliselt maa sisse ja planeeringu seletuskiri toetab mõtet, et juurdeehitise rajamisel võiks säilitada murunõlva.

Planeeringueskiisist nähtub aga, et laienduse fassaad on plaanis jätta avatuks, selle kõrgus oleks teatri peasissekäigu pool umbes neli meetrit maapinnast, Riia tänava pool, kus maapind langeb, umbes kuus meetrit ehk kahekorruselise hoone jagu.

Tartu linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna juhataja Urmas Ahven märkis, et vaade Vanemuise suurele majale on Tartus oluline ja sestap vajab hoolikat kaalumist, kuidas sellega toimetada.

Rendileping lõppemas

Vanemuise teatrijuht Paavo Nõgene rääkis, et uue teatrisaali rajamise ettevalmistusi tegema kannustas ebaselgus Sadamateatri rendilepingu jätkamise asjas. Praegu maksab teater maja kasutamise eest renti 1,2 miljonit krooni aastas, teadmata on, mis tingimustel oleks ärimees Rein Kilk valmis 2011. aasta sügisel lõppevat lepingut pikendama.

Nõgene lisas, et nii publiku kui teatri seisukohalt oleks mugavam, kui blackbox-saal asuks suure maja kompleksis.

Teatrimajast Struve tänava poole jääva juurdeehitise, mis tänava ääres on planeeringus ette nähtud kolme-, krundi sisemuses neljakorruselisena, eesmärk võiks Nõgene sõnul olla aidata blackbox’i rajamist ja teatri igapäevatööd toetada – näiteks renditulu abil või hoonestusõiguse müügi kaudu teatud ajaks. Planeeringu järgi on seal osaliselt äripinnad.

Selle juurdeehitise alla näeb planeering ette ka kaks parklakorrust. Nõgene märkis, et teatril on puudus dekoratsiooniladudest ja vaja oleks orkestri proovisaali, millele teatrimaja laiendades ehk koha leiaks.

Esmahuviks blackbox

Teatri esimene huvi on teatrijuhi sõnul ikkagi black-box-saal, aga kuivõrd detailplaneeringu tegemine võtab pikalt aega, leiti mõistlik olevat korraga selgitada, mida ja millises mahus saab Vanemuise 6 kinnistule ehitada.

Mis puutub kartusse, et teatrimaja laiendus võiks kahjustada linlastele armast vaadet, siis selle kohta leidis Nõgene, et küllap arhitektuurikonkursil leitakse sobilik lahendus ja ette muretseda on asjatu.

«Annelinnast tulijale on Vanemuise vaatele kaubamaja ette ehitatud, hetkel muretsetakse, milliseks kujuneb vaade Kalevi tänavalt ühele Vanemuise küljele,» lisas teatrijuht.

05.03.2009