Loe

Vanemuine: kolmest kaks uut

Sirp, Tambet Kaugema

Sirp, Tambet Kaugema

 

Vanemuise teater alustas oma 142. hooaega kahe uue loomingulise juhi käe all: draamaharus on ohjad haaranud näitekirjanik ja lavastaja Urmas Lennuk, muusikavallas on nüüd muusikajuht ja peadirigent maestro Paul Mägi. Üksnes Vanemuise balletitrupp jätkab senise juhi Mare Tomminga eestvedamisel. Kokku esietendub uuel hooajal 19 uuslavastust. „Alanud hooaja ühisnimetaja on siseressursi otsing,” ütles draamajuht Urmas Lennuk. „Võimalikult palju tahame leida maja sees üles loovust, nii lavastajate kui ka näitlejate seast. Liiga suur on kalle lasteteatri poole, kuid see tuleneb Tartu mänguasjamuuseumis tegutseva Teatri Kodu liitumisest Vanemuisega. Muidugi on lasteteatrit tarvis, ise lapsevanemana olen selle üle väga rõõmus, aga lapsed on väga intensiivne publik, see kulutab näitlejat meeletult. Ega selle tugevalt lastele suunatud hooaja tulemused ei avane kohe, kõik see jõuab reaalse tulemini alles järgmiselülejärgmisel hooajal. See teeb murelikuks küll, näitleja ju üldiselt ei kurda enne, kui katki hakkab minema.”

„Žanrite poolest – hooaeg on kenasti kirju nagu kindamuster,” kinnitas Lennuk. Teatri Kodus (taas)esietendub täna Finn Poulseni lastelugu „Väikese onu saaga”. 24. septembril finišeerub Sadamateatris Taago Tubina lavastatud „Harmooniaga” Mika Myllyaho teatritriloogia – nii „Paanika” kui ka „Kaos” on jätkuvalt Vanemuise mängukavas. 8. oktoobril jõuab Vanemuise väikeses majas draamatrupilt vaatajate ette kontsert-lavastus „Hispaania öö”, lavastaja Jüri Lumiste. 18. novembril esietendub Tanel Jonase käe all Sadamateatris Martin McDonaghi iiri draama „Kadunud käsi”.

Lastelavastuste rikkalikku rida jätkab 19. novembril Teatri Kodus esietenduv „Kessu ja Tripp”, lavastab selle Kristo Toots. Uue draamajuhi Lennuki esimene lavastus Vanemuises jõuab lavale 3. detsembril teatri väikeses majas: Ronald Harwoodi psühholoogiline thriller „Kontsert diktaatorile”. Lennuk teeb algaval hooajal veel teisegi lavastuse: 9. veebruaril esietendub Sadamateatris Harper Lee’ kuulsa romaani „Tappa laulurästast” tõlgendus. Sellele järgneb 10. veebruaril lastelavastus „Morten lollide laeval”, mis on Kaspar Jancise ja Aare Toikka edasiarendus nende suvisest samanimelisest ettevõtmisest VATteatris. 15. märtsil toob Ott Sepp teatri suures majas lavale Tim Firthi komöödia „Kalendritüdrukud” ning 31. märtsil esietendub väikeses majas Rein Paku autorilavastus „Inimese parimad sõbrad”. Uku Uusbergi autorilavastuse esietendus on planeeritud Sadamateatrisse 14. aprilliks.

Vanemuise teatri muusikaharu alustas 9. – 11. septembrini Tartus, Jõhvis ja Tallinnas sümfooniaorkestri hooaja avakontserdiga. 30. septembril esietendub teatri suures majas operett „Lõbus lesk”, lavastaja on Jussi Tapola Soome Rahvusooperist ning muusikajuht ja dirigent Paul Mägi. 25. novembril jõuab suures majas lavale muusikal „Mary Poppins”, lavastab selle Georg Malvius Rootsist. 10. märtsil tuuakse Paul Mäe muusikalisel juhtimisel teatri väikeses majas vaatajate ette Jules Massenet’ ooper „Werther”, lavastab selle Albert-André Lheureux Belgiast. Vanemuise muusikahooaja viimane esietendus on 5. mail suures majas, kui väikeste vaatajate rõõmuks etendub Ain Mäeotsa lavastatuna järjekordne

Lotte-muusikal „Kosmonaut Lotte”. Vanemuise balleti- ja tantsuhooaja avab 5. novembril balleti „Pähklipureja” taasesietendus. 18. veebruaril toovad koreograaflavastaja Ruslan Stepanov ja helilooja Ardo Ran Varres Vanemuise suures majas välja tantsulavastuse „Carrrmen!”. 24. märtsil esietendab Janek Savolainen Teatri Kodus multimeedia- ja tantsulavastuse „Kunksmoor”. Hooaja lõpetab Jaan Ulsti tantsulavastus „Kreutzwald meets dance”, mis esietendub 9. mail Sadamateatris.

16.09.2011