Loe

„Vanamees ja meri” toob esile Aivar Kallaste omapära

Tiiu Laks, Eesti Päevaleht

Tiiu Laks, Eesti Päevaleht

Janek Savolaineni tantsulavastusel on nauditav koreograafia ja kü­sitavad paralleelid.

Suvel 50 aasta juubelit tähistanud Vanemuise balletitantsija Aivar Kallaste austamiseks loodud tantsutükk seab ta edukalt esiplaanile. Kallaste teeb Santiago või siis iseenda tegelaskujuna isikupärase rolli, milles suur osa on tantsu väljendusrikkusel (et mitte öelda näitlemisel), ka näo­ilmetel. Tantsuga paistis samal ajal silma pigem poisi rolli teinud Silas Stubbs, kelle liigutused näisid puhtamad.

Pea tunni kestvas lavastuses on kõige nauditavam just koreograafia: mitte väga pretensioonikas, ent voolav ja omapäraselt hoogne. Hästi kasutatakse ka lavakujundusega loodud pindasid, kus kaldsein tähistab kord kalurihütte, kord kallast.

Lavastajale endale ehk rohkem põnevust pakkunud 3D-video seab vaataja kergelt ebamugavasse olukorda. Kuna päris kõik ekraanile jõudev 3D-na ei toimi ega ole ka alati põhjendatud, siis ei ole mingit soovi silmi koormavaid prille kogu aeg ninal hoida. Nii keskendub mõne vaataja tähelepanu ehk nende hetkede märkamisele, mil tasub jälle prillid ninale tõsta. Näiteks lõpp, võib juba ette öelda (efekti säilitamise mõttes ei tasu üllatust artikliga täielikult rikkuda).

Keskendub hingeheitlustele

Ometi aitab video lavastuses mõndagi mõista, kuigi mõnikord teeb ehk ka liiga ilmselgeks.

Samuti aitab see koos muu­si­kaga kohati luua atmosfääri ning hoi­da truudust Hemingway kir­ja­pandule. Kuigi selle tasandita ei jääks vaataja kogemus oluliselt poolikuks.

Omal ajal eri paralleele tõm­ba­ma pannud Hemingway lühiromaan on Sadamateatri laval pigem isikukeskne ning keskendub Kallaste ja Santiago heitlustele ja meeleseisunditele. Lugu ise jääb seejuures kõrvaliseks, kuigi tegelasi on veelgi. Kallastet ja tema karjääri mitte tundvatel vaatajatel võib tekkida küsimus, kas teeneka balletiartisti elu on olnud täis psühhedeelseid kohtumisi ja raskeid heitlusi, kust on tühjade kätega välja tuldud. Vanamees ta igatahes küll veel ei ole.

Tantsulavastus „Vanamees ja meri”
Lavastaja-koreograaf, video autor Janek Savolainen
Osatäitjad: Aivar Kallaste, Silas Stubbs, Marika Aidla, Rita Dolgihh, Maarja Paugus
Esietendus 16. jaanuaril Sadamateatris

03.02.2010