Loe

Uus peadirigent alustab Verdi ja Lehári helides

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Vanemuise uus muusikajuht ja peadirigent Paul Mägi, kes astub sellesse ametisse ametlikult 1. septembril, tuli Eduard Tubina mälestusmärgi juurde intervjuud andma eile, äsja lõpetanud orkestriproovi Verdi muusikaga. <br /> 

Valmistute oma uues ametis Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontserdiks. Kuidas teile see orkester tundub?

Minu kolleeg Mihkel Küt­son on teinud väga head tööd: orkester on täpne ja heatujuline, orkestris on toredaid soliste. Arvan, et siin on kõik võimalused teha head muusikat.

Mis ajendas teid oma muude tööde kõrval mitmel pool mujal asuma Vanemuisesse muusikajuhi ja peadirigendi ametisse?

Kaalusin pikalt, kui Paavo Nõgene oli mulle ametisse tuleku ettepaneku teinud. Tartusse on mind kutsutud tõsiselt juba paar korda varemgi. Ilmselt on saabunud selleks nüüd õige aeg. Pilt, mis jääb praegu Eesti kultuurielus Vanemuisest, on mulle tundunud väga positiivne.

Nägin teie töölaual muu hulgas Lehári «Lõbusa lese» nooti. Kuidas edeneb selle opereti lavale toomine?

Meie esimesed muusikalised kohtumised olid augusti keskel. Praegu töötab lavastaja, mina jõuan «Lõbusa lese» juurde umbes 20. septembril, kui algavad suured lavaproovid.

Tartu muusikahuvilised näevad teid uues ametis kõigepealt Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontserdil 9. septembril kontserdimajas. Millised on selle õhtu säravaimad hetked või pärlid?

Kontsert on tervikuna muusikaline pärl. Kõlavad ju Verdi kolm avamängu – ooperitele «Nabucco», «Luisa Miller» ja «Saatuse jõud». Õhtu peateos on Verdi «Reekviem», mis on maailma üks kauneimaid ja geniaalseimaid teoseid.

Avakontserdil soleerib teiste kõrval sopran Irina Vaštšen­ko Moskvast. Märtsis esietendub Massenet’ ooper «Wer­ther», kus peaosades on Itaalia noor tenor Ivan Mag­ri ja kreeka verd Rootsi metsosopran Katarina Giotas. Hooaeg paistab kujunevat külalisterohkeks?

Jah, külalissoliste tuleb teisigi. Kõigepealt on oktoobris kaks õhtut «Rigolettot», kus kõik peasolistid on külalised.

Estonia teatris tõite lavale Eduard Tubina «Krati» ja «Reigi õpetaja». Intervjueerimiskoht ajendab küsima, kas võtate kavasse midagi tema loomingust siingi?
Jah, meil on selline plaan küll.

Professorist muusikajuht
• Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia dirigeerimisprofessor Paul Mägi on sündinud 13. oktoobril 1953 Tallinnas.
• Lõpetanud 1980 trompeti erialal Tallinna konservatooriumi ja 1984 dirigeerimiserialal Moskva konservatooriumi.
• Estonia teatris töötas 1984–1991 dirigendina ning 1995–2002 loomingulise juhi ja peadirigendina.
• Aastal 2004 valiti Uppsala Kammerorkestri kunstiliseks juhiks ja peadirigendiks.

31.08.2011