Loe

Uued vanemuislased astuvad vaatajate ette

Postimees

Muusikaakadeemia kõrgema lavakunstikooli tänavused lõpetajad – nende hulgas peatsed vanemuislased Alina Karmazina ja Jaak Prints – tulevad Sadamateatrisse etendama järgemööda kolme bakalaureusetööd.
Lavakunstikooli 21. lennust Vanemuises näitlejatena tööle asuvad Alina Karmazina ja Jaak Prints on kooli juhataja ja kursuse juhendaja professor Ingo Normeti hinnangul säravad ja huvitavad.
«Jaak on pöörase energiaga, heas mõttes teatraalne ja väga leidlik,» iseloomustas Normet. «Alina on naiselik, plastiline, sarmikas ja omapärane.»
Karmazina sai sisse üheaegselt nii kõrgemasse lavakunstikooli Tallinnas kui ka Peterburi Teatriakadeemiasse.
«Ta otsustaski kaks aastat õppida Peterburis, ent kolmandal tuli taas Tallinna. Siis hakkas ta õppima ka eesti keelt,» märkis Normet. «Ta mängib keerukaid rolle, väike aktsent on veel jäänud, ent see kaob järjest enam.»
Mõlemat noort näitlejat paljutõotavaks pidav õppejõud tunnustas Vanemuise teatrit Printsi ja Karmazina töölekutsumise eest.
«Oleks võinud enamgi kutsuda, sest kursusel on palju huvitavaid näitlejaid,» lisas ta. «Ent ju siis peab teater ikka veel näitlejakoosseisu napi hoidma. See – kardan küll – hakkab ajapikku kätte maksma.»
Tartlastest teatrihuvilistele teistest tudengitest mõneti tuttavamad tänavused koolilõpetajad Mirtel Pohla, Mart Koldits, Laur Kaunissaare ja Rasmus Kaljujärv saavad tööd mujal.
Koldits hakkab Normeti andmeil tööle Tallinna Linnateatris ning Kaljujärv ja Pohla Eesti Draamateatris. Kaunissaare jätkab esialgu vabakutselisena, õppides praegu vahetusüliõpilasena Berliini Kunstide Ülikoolis.

Kolm lavastust

Sadamateatris 1.–5. maini etendatavad bakalaureusetööd on lavakunstikooli juhataja In-go Normeti sõnul nende suureks plussiks kõik erinevad.
«Asjade seis» on Tiit Ojasoo lavastus tänapäevastel teemadel. Kasutatud on Jakob Karu ajakirjandusliku maiguga tekste, Andrus Kivirähki monolooge, improvisatsioone, räpilaulu ja tantsu.
«Tagasi Metuusala juurde» on Jaan Toominga lavastus Bernhard Shaw’ viiest näidendist koosneva tsükli viimasest osast, mille tegevus toimub kauges tulevikus. See on poeetiline mõtisklus inimeseks olemise teedest ja igavestest küsimustest.
«Mõneti meenutab lavastus oma tonaalsuselt Toominga kunagist tööd Ernst Enno ainetel «Veli Joonatan». Puhas ja kirgas,» lisas Normet. «Lavastus on Tallinnas leidnud sooja vastuvõtu – nagu «Asjade seiski».»
Vanemuise draamajuhi Ain Mäeotsa lavastatud «Utoopiat» on Tartu teatripublikul olnud võimalus vaadata Sadamateatris alates esietendusest mullu oktoobris. Nüüd on neil, kes veel pole jõudnud, viimane võimalus vaadata seda Tom Stoppardi näidendit.
«Alina Karmazina ja Jaak Prints on väga lootustandvad ja andekad noored näitlejad,» ütles Mäeots. «Nad täiendaksid Vanemuise draamatruppi eeskätt oma isiksustega.»
Prints astub vanemuislasena esimest korda vaatajate ette juba augusti algul, kui põllumajandusmuuseumi vabaõhulaval Ülenurmel esietendub «Vigased pruudid».
21. lend on tuult tiibadesse saamas. Samal ajal käib uute tudengite vastuvõtt.

Koguneb uus lend

Lavastajate ja dramaturgide õppesuunale kandideeris Normeti andmeil ühtekokku 66 inimest, neist on kolmandasse eelvooru jõudnud 14, vastu võetakse 5.
Näitleja õppesuuna eelvoorudesse on kandideerimas 391 soovijat, vastu võetakse 12.

23.04.2004