Loe

Tõhusaim suveteater – Vanemuine

Katrin Nigul, Andres Laasik, Eesti Päevaleht

Katrin Nigul, Andres Laasik, Eesti Päevaleht

Kõige menukamad olid Vanemuise suveetendused, nende hulgas troonis omakorda rokkooper “Ruja”.

Üks enim oodatud suvelavastusi oli kahtlemata rokkooper “Ruja”, mida käis vaatamas 22 236 inimest. Vanemuise suvelavastused saavadki uhkustada kõige rohkearvulisema publikuga. Alatskivi lossis etendunud draamalavastust “Vihurimäe” käis vaatamas 9752 inimest. Kolmanda suvelavastusena mängiti muusikali “Sugar ehk Džässis ainult tüdrukud”.

Vanemuise teater osales ka Kuressaares peetud Saaremaa ooperipäevadel, kus ooperilavastust “Hoffmanni lood” ning Vanemuise muusikatrupi osalusega toimunud galakontserti ja kirikukontserti külastas 2735 inimest.

Kokku käis vanemuislasi suvel vaatamas ligi 40 000 teatrisõpra. Kui võrrelda Vanemuise lõppenud suvehooaega eelmise aastaga, siis publiku hulk on kasvanud märkimisväärselt – ligi kolm korda.

Üks mahukamaid möödunud suve projekte oli “Tagasi Vargamäele”. Albu vallas Vargamäel etendati kokku neli etendust, millest kolm (“Wargamäe Wabariik”, “Karin. Indrek. Tõde ja õigus 4”, “Tõde ja õigus. Teine osa”) olid Elmo Nüganeni lavastatud Linnateatri etendused. Peale selle lavastasid Pärnu teater Endla ja Rakvere teater koostöös Jaanus Rohumaaga “Vargamäe kuningriigi”. Suvesündmus kogus 30 mängukorra peale 15 551 vaatajat.

Draamateater viis meid oma etendustega sel suvel Keila-Joa mõisa (“Pikk päevatee kaob öösse”), Viinistu kunstimuuseumisse (“Loojang”) ning teatriliidu saali (“Portselansuits”). Kokku külastas kolme etendust ligi 7500 vaatajat.

Eesti uusi näitemänge etendav MTÜ R.A.A.A.M kogus suve peale kokku 11 497 vaatajat. “Mingit erilist publiku arvu tagasiminekut ei täheldanud, vaatamata majanduslangusele ja ilma poolest kesisele suvele”, ütles R.A.A.A.M-i tegevjuht Märt Meos. “Võib-olla ainult see, et kui varem sõideti Viinistu üle Eesti, siis nüüd tundub, et kaugemalt tulijaid on vähem, publik on rohkem Tallinnast ja Virumaalt.”

Edukalt läks Linnateatril “Murdlainetuse” etendamine Hiiumaal, kuhu kogunes igale etendusele rohkem publikut kui oodati. “Viimasele “Murdlainetuse” etendusele tuli 500 inimest, ma ei tea, kust nad välja ilmusid,” ütles teatri pressiesindaja Kristiina Garancis. “Meil oli raskusi nende äramahutamisega.” Kokku käis Jaanus Rohumaa lavastust saarel vaatamas ligi 3000 vaatajat.

Näitlejad ja koht

Hästi läks ka Raivo E. Tamme monotükil “Ma olen iseenda naine”, mis korjas enamikku Endla teatri 5166 suvel kogutud vaatajatest.

Teatrid ei kurda ka halva ilma tõttu publiku puuduse üle. “Tundus küll, et kui ilmadega oleks pisut enam vedanud, ei oleks nii mõnigi etendusepaik soovijaid ära mahutanud,” rõõmustas Vana Baskini Teatri trupijuht Jüri Karindi.

Draamateatri kommunikatsioonijuhi Tanel Tomsoni sõnul tagab Draamateatri etenduste edu asukoht ja suurepärane näitlejatöö. “Kindlasti mängib meie lavastuste puhul kaasa kohavaim, Keila-Joa mõis näiteks. Vähem oluliseks ei saa ka pidada häid eelootusi tegijatele.”

Vanemuise võimsa vaatajaskonna taga võib aga olla see, et näiteks ainuüksi “Ruja” vabaõhusaal mahutas korraga 3000 inimest. Nii jagub pileteid tõesti kõigile soovijatele.

13.09.2008