Loe

Suve suurim balletielamus

Mari Hiiemäe, Äripäev

Mari Hiiemäe, Äripäev

Gala “Vanemuise ballett 70” toimub 12 000 pealtvaatajat mahutaval Tartu lauluväljakul. Rohkem kui kolme tunni pikkust kvaliteetmeelelahutust pääseb vaatama tasuta.

Vanemuise suurüritusi on Tartu laululaval toimunud varemgi. Publik vast mäletab veel ülemöödunud aastal etendunud Broadway galat nii eesti- kui ka välismaiste laulusolistide ettekandes. Nii mastaapset balletietendust nagu “Vanemuise ballett 70” pole vabas õhus aga varem toimunud ei Tartus ega ka terves Eestis.

Üritusega tähistab Vanemuise teatri balletitrupi 70. juubelit. 4. märtsil 1939. aastal astus Vanemuise tantsurühm publiku ette esimese balletilavastusega, milleks oli Ida Urbeli lavastatud “Karnevalisüit” Pjotr Tšaikovski muusikale. Seda päeva loetakse Vanemuise tantsuteatri alguseks. Ühtlasi avab tänavune balletigala Vanemuise teatri 140. hooaja.

Teatrijuht Paavo Nõgese sõnul on suurejoonelise balletigala korraldamise taga kaks eesmärki. Esiteks soov populariseerida balletižanri üldiselt, teiseks aga tutvustada publikule teatri multikultuurset balletitruppi, mida hooajaringselt saab näha Vanemuise laval. “Paljudele tuleb ehk praegugi üllatusena, et Vanemuise teatri balletitrupis on tantsijaid 14 riigist,” rääkis Nõgene.

See, et galaetendus on publikule tasuta, on teatripoolne kingitus pealtvaatajaile. “Soovime pakkuda publikule niigi keerulisel ajal tasuta võimalust saada osa ülevatest emotsioonidest, mida kahtlemata vabas õhus toimuv suurejooneline balletigala pakub,” ütles Nõgene.

Tasuta üritus tuuakse pealtvaatajateni Tartu linna ja sponsorite abiga. Et elamus jõuaks ka nende inimesteni, kes jälgivad galaetendust kaugemalt, paigaldatakse Tartu lauluväljakule suured videoekraanid, kuhu toob otsepildi Eesti Rahvusringhääling.

Galaetendus on kavandatud ajaloohõnguliseks läbilõikeks Eesti kauni tantsukunsti kuulsamatest saavutustest. Etendus algab koolilaste stseeniga tantsulavastusest “Kevade” ning lõpeb katkendiga “Giselle’ist”. Sinna vahele jääb terve nimekiri veetlevaid numbreid nii rühmaesituses, duettide kui ka sooloetteastetena. Esindatud on balletid “Sülfiid”, “Peer Gynt”, “Don Quijote”, “Luikede järv”, “Jevgeni Onegin”, “Korsaar” jt. Lisaks improvisatsioonid ning tantsuseaded erinevatele muusikateostele, teiste hulgas näiteks balletiseade Antonio Vivaldi suurteosele “Aastaajad”.

ballett
Gala “Vanemuise ballett 70”
Tartu Lauluväljakul 22. august kl 20
Lavastaja, kunstnik Mare Tommingas
Konferansjee Hannes Kaljujärv
Tasuta

14.08.2009