Loe

Sümbolitest said inimesed

Ülle Hallik, Äripäev

Ülle Hallik, Äripäev

Vanemuise suure maja laval täna õhtul esietenduv “Koidula veri” on lennukas fantaasia eesti kultuuriloo teemadel ning vaatleb ühe luust ja lihast inimese kujunemist rahvuslikuks müüdiks.
Lavastaja Ain Mäeotsa sõnul on selles tõsised asjad naljakad ning vastupidi.

Näidendi autor Loone Ots on toonud kokku toimetama terve rea ajaloolisi suurkujusid, Lydia Koidula, Johann Voldemar Jannsen, Juhan Liiv, Aleksander II, Carl Robert Jakobson ja Friedrich Reinhold Kreutzwald alles alustavad 35 tegelasest koosnevat rivi. Kõik see rida on jäänud 14 näitleja kanda, mis tõotab põnevaid ümberkehastumisi ühe teatriõhtu raames.

Autor Loone Otsa sõnul sündis idee näidendi kirjutamiseks kunagi loetud ja aastaid hiljem meenunud seik Tuglase kirjutatud Juha Liivi monograafiast. Nimelt ütleb seal Liiv enda olevat Koidula ja tsaar Aleksander II laps ning et tal on õigus Poola troonile.

“Aga mis siis, kui see kõik olekski nii olnud,” heitis Loone Ots oma fantaasiat luues kõrvale versiooni, et selline jutt tundub tavalise haige inimese sonimisena.

Sealjuures ei välista ta võimalust, et näitemäng võib skandaalseks osutuda. Mitte kõik kirjandusõpetajad ja kirjanduse austajad ei ole valmis asju müüdist erinevalt nägema. Kas või näiteks seda, et seni negatiivses valguses näidatud Koidula läti verd abikaasa Eduard Michelson võis tegelikult olla väga kena inimene.

Ain Mäeots ei pea suurt midagi Lydia Koidula luulest, pigem ütleb ta, et see on tema jaoks üks baltisaksa crap.

Küll aga paelus teda kui lavastajat ühe inimese sümboliks kujunemise lugu. “Selles loos näeme kõige muu kõrval Koidulat kui inimest, kui naist,” ütles ta.

Lisaks sellele ahvatles teda materjali juures Loone Otsa oskus põimida õnnestunult omavahel tõsine ja naljakas. Samuti eesti näidenditele väheomane viis mitte üksnes palju rääkida, vaid ka palju juhtuda lasta.

Loone Otsa debüütnäidend pälvis 2005. aastal Eesti näitemänguagentuuri näidendivõistlusel ergutusauhinna.

Osades Kersti Heinloo, Indrek Taalma, Jan Uuspõld, Riho Kütsar, Ragne Pekarev, Marika Barabanštšikova, Aivar Tommingas, Merle jääger, Kais Adlas, Raivo Adlas, Tanel Jonas, Martin Kõiv, Jüri Lumiste, Ao Peep, Ott Sepp. 

11.04.2008