Loe

Sügis toob Vanemuise teatrisse värsket verd

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Täna esitleb Vanemuine Tallinnas pressile eeloleva hooaja uuslavastusi, mille hulgas on kuus sõna-, kolm muusika- ja kolm tantsulavastust. Nende valmimisel lööb lisaks tuntud tegijatele kaasa uusi.

Uue, 139. hooaja esimene esietendus on 27. septembril Sadamateatris, kus näitleva vanemuislase Eva Klemetsi lavastuses tuleb vaatajate ette ameeriklase Donald Marguliesi draama «Kogutud teosed». Näidendis on juttu kirjanikuks pürgiva tudengi ning õppejõu ja kirjaniku suhetest.

Uutest muusikalavastustest esimene on Paul Abrahami operett «Savoy ball». Esietendus on 1. novembril suures teatrimajas, lavastaja on Georg Malvius (Rootsi), muusikajuht ja dirigent Lauri Sirp.

Nii nagu «Kogutud teoste» ja «Savoy balli» tegijad, on ka uue hooaja esimese tantsulavastuse eesotsas Tartus juba oma loomingulist käekirja näidanud inimene. Nimelt toob teatri suures majas 4. oktoobril lavale Pjotr Tšaikovski balleti «Uinuv kaunitar» rootsi koreograaf Pär Isberg. Ta on siinsamas varem lavastanud «Pähklipureja».

Uued nimed

Päris uued nimed Vanemuises on iirlase Billy Roche´i suhtedraama «Vaene loom vihma käes» lavastaja Liisa Smith ja Ödön von Horvathi rahvaliku näitemängu paroodia «Lood Viini metsadest» lavastaja Robert Annus.

Liisa Smith on 2005. aastal Suurbritannias kuningliku teatriakadeemia magistriõppe cum laude lõpetanud Londoni lavastaja. Robert Annus on aga praegune Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli diplomand.

Tänapäeva iiri näitekirjaniku huumoriga tembitud nukkerpoeetiline näidend «Vaene loom vihma käes» keskendub küsimusele, kas parem on julgus oma elus muutusi teha ja edasi liikuda või minevikust vastuseid otsida. Tegemist on Liisa Smithi debüüdiga Eestis.

Robert Annus lavastab näidendi, mille motoks on autor kirjutanud: «Mitte ükski asi ei tekita lõpmatuse tunnet nii hästi kui rumalus.»

Nalja ja kummastust

Vanemuise uue hooaja uuslavastuste hulgas on nii puhast nalja (näiteks Robin Hawdoni tobedate olukordadega «Sviit», lavastaja Andres Dvinjaninov) kui ka süngevõitu kummastust. Tegeleb ju Franz Kafka romaan «Loss», mille kirjutab näidendiks ja lavastab Hendrik Toompere junior, eluga ekspressionismi ja sürrealismi piirimail.

Vanemuise uue hooaja lavastuste hulgas on ka Enda Walshi noorte maailma kiikav «Chatroom», mille lavastab Janek Joost, ning Priit Pajusaare muusikaga lastelavastus «Detektiiv Lotte» (lavastaja Ain Mäeots) ja Jules Massenet´ ooper «Manon» (lavastaja Marko Matvere).

Mare Tommingas koos Ruslan Stepanoviga toob vaatajate ette Ardo Ran Varrese «Kevade» ning Mare Tommingas üksinda lavastab «Queeni». Selle rockballeti etendused 15.–31. maini 2009 panevadki uuele hooajale punkti.

Vanemuise uuslavastused
• Vanemuine toob oma 139. hooajal, septembrist 2008 maini 2009, vaatajate ette ühtekokku 12 uut lavastust.
• Sõnalavastused: Donald Marguliesi «Kogutud teosed» Sadamateatris, Robin Hawdoni «Sviit» väikeses majas, Billy Roche «Vaene loom vihma käes» Sadamateatris, Franz Kafka «Loss» väikeses majas, Enda Walshi «Chatroom» Sadamateatris, Ödön von Horvathi «Lood Viini metsadest» suures majas.
• Muusikalavastused: Paul Abrahami «Savoy ball» suures majas, Heiki Ernitsa, Janno Põldmaa ja Priit Pajusaare «Detektiiv Lotte» suures majas, Jules Massenet´ «Manon» väikeses majas.
• Tantsulavastused (kõik suures majas): Pjotr Tšaikovski «Uinuv kaunitar», Ardo Ran Varrese «Kevade», rockballett «Queen». 

16.05.2008