Loe

“Sugar” jõuab lavale

Ülle Hallik, Äripäev

Ülle Hallik, Äripäev

Vanemuise “Sugar” viib vaataja kinno. Ainult et nähtav “film” pole päris kindlasti seesama tuntud linateos, mille järgi Jule Styne oma hoopis vähemtuntud muusikali “Sugar ehk Džässis ainult tüdrukud” lõi.

Lavastaja Mare Tommingase tahtel jutustatakse lugu tukkuma jääva saaliteenindaja (Alo Kurvits) silme läbi, kes end filmiga segunevas unenäos erinevates rollides leiab. Vaatajale pakutakse aga popkorni-lõhnalisse saali sisenemisel tunnet, et ta on seansile hilinenud.

Lisaks algse libreto põhiliini tegelastele kohtab Vanemuise laval ka lavastaja ja tema näiteseltskonna ideedest sündinud tegelasi, olgu siis FBI agendist Playboy jänkut või Ozzy Osbourne’i, kellest viimast kehastab hoopiski naisnäitleja Merle Jääger.

Algsest “Sugarist” alles jäänud sisu meenutuseks niipalju, et see jutustab loo kahest muusikust, Joe’st ja Jerryst. Mehed pagevad kabuhirmus Chicago gangsterite eest, sest juhtusid pealt nägema midagi sellist, mida nad mingi hinna eest näha poleks tohtinud. Joe ja Jerry kehastuvad Josephine’iks ja Geraldine’iks ning teevad üksnes tüdrukutest koosneva bändi koosseisus kaasa seiklusrikka rongireisi Floridasse.

Üks noormeestest armub neidu nimega Sugar (Gerli Padar), noormeest naiseks pidades kiindub temasse aga omakorda üks pururikas miljonär.

Mare Tommingase sõnul ei võlunud teda seda muusikali lavastama miski, peamiselt seetõttu, et muusika on teisejärguline ja võõras ning ühtki kõigile tuntud hitti selles pole.

Pakkumise lugu lavale tuua võttis ta vastu tingimusel, et tuleb hea idee see pea peale pöörata.

Kuna idee sündis, tuli ka lavastus, mille tegijad on Tommingase sõnul suurepärane meeskond, kelle peadest pritsib ideid veel viimastelgi minutitel.

Väga suurele inspiratsioonile lõplikus versioonis siiski ruumi ei jää, kuna lavastust raamivad alguses ja lõpus filmlõigud, mis tegelastega Miamis filmiti.

Osades on Gerli Padar, Andero Ermel (Tallinna Linnateater), Veikko Täär, Marika Barabanštšikova, Merle Jääger, Jaan Willem Sibul, Tõnu Kattai, Alo Kurvits, Aivar Kallaste ning Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoor ja balletitrupp.

Muusikali “Sugar” libreto kirjutas Peter Stone Robert Thoereni jutustuse ning Billy Wilderi ja I.A.L. Diamondi filmi “Some Like It Hot” põhjal.

Selles 1959. aasta kuulsas komöödiafilmis mängisid värvikaid peaosi Marilyn Monroe, Tony Curtis ja Jack Lemmon. 2000. aastal kuulutas Ameerika Filmiinstituut filmi “Some Like It Hot” Ameerika kõigi aegade olulisimaks komöödiafilmiks.

Eestis on käesolev viimase 20 aasta jooksul neljas “Sugari” lavastus. 1988. aastal oli see Vanemuise laval Ago-Endrik Kerge lavastuses, 1992. aastal toodi see välja tollase TPedÜ diplomilavastusena ning aastal 2000 esietendus muusikal Estonia rahvusooperis. 

30.05.2008