Loe

Sõprus Krjukoviga vedas Georg Malviuse uuesti “Savoy ballile”

Riho Laurisaar; Eesti Päevaleht

Riho Laurisaar; Eesti Päevaleht

Üle 20 aasta tagasi tegi Ago-Endrik Kerge Estonias lavastatud opereti “Savoy ball” kuulsaks Jüri Krjukovi Mustafa. Sealt algas ka lavastaja Georg Malviuse sõprus Krjukoviga.

Lavastaja Malviuse arvates võiks operetti vaadata siiski pisut sügavama pilguga kui vaid naljakat lugu, kus esitatakse muusikalisi vahepalu – “Savoy ball” võiks kõnetada eri vanusegruppe praegugi. Aga miks nõustus Malvius ikkagi Tartus operetti lavastama, kui ta ise ütleb, et operett pole teda kunagi eriti köitnud?

“Kui Paavo Nõgene tegi mulle aasta eest ettepaneku lavastada Vanemuises “Savoy balli”, olid mul sellega seoses suured kahtlused,” tunnistab Malvius. “Olen enne seda lavastanud vaid kaks operetti ja nendestki on juba palju aega möödas. Mul läheb piisavalt hästi, et ma saan valida kohti, kus töötan, ja projekte, millega tegeleda. Aga mulle meeldib Eestis töötada. Mulle meeldib ka Vanemuise meeskond ja töösse suhtumine.”

Malviusele polnud Lõuna-Eesti pealinna hea meeskond siiski ainus põhjus, mis teda Vanemuisesse ajas.

“Mulle meenus, et esimene lavastus, mida ma Eestis üldse nägin, oligi Estonia “Savoy ball”,” sõnab Malvius. “Vaatasin seda Eri Klasi soovitusel. Tegime ettevalmistusi “Viiuldaja katusel” lavastamiseks ning ta soovitas mul vaadata “Savoy ballis” üht fantastilist näitlejat, kelle nimi on Jüri Krjukov ja kes sobib suurepäraselt plaanitava lavastuse Tevje rolli. Sealt alates saime Jüriga headeks sõpradeks. Olen näinud ka “Savoy ballist” tehtud telefilmi, kus Jüri mängis, ja see meeldis mulle samuti väga. Neid asju seostades mõtlesin, et Jüri pärast olen nõus seda tegema.”

Lavastaja nendib, et üldiselt ei pea ta operette kõige pare­mini kirjutatuteks, üksikud erandid välja arvatud. Kuid “Savoyga“ on teine lugu.

“See on olnud väga lõbus tööprotsess. Ja Aivar Tommingas, kellega me töötasime koos ka “Oliveris”, on suurepärane näitleja. Mulle teeb eriliselt heameelt, et selles tükis saan töötada temaga kui mitte ainult näitlejaga, sest see on siiski ka väga teatrikeskne lugu,” ütleb ta. “Mul on hea meel öelda, et olen Eestis sattunud koostööd tegema mitme väga hea näitlejaga. Kuid minu eriline lemmik on Mait Malmsten, kes on ehk ka võimetelt üks Krjukovile lähedasemaid.”

Paljud peavad operetti lihtsalt ooperi vähem tõsiseks vormiks. Malvius nii ei ütleks.

Operett kui šampanja

“Hästi tehtud operett on nagu šampanja. Ta on nauditav, tal on hea maitse ja temast võib mõnda aega rõõmu tunda, ja siis see tunne kaob. Hiljem tahaks teda ehk veel proovida. See on meelelahutus, mis toob palju rõõmu. Kuid säärane suhtumine iseloomustab ehk enam minueelset põlvkonda, nüüdseks on opereti populaarsus vähenenud ja selle niši on vallutanud muusikalid. See on ka loomulik, sest muusikal annab meelelahutuseks palju enam võimalusi. Ma ei usu, et operett muutub üldse kunagi enam väga populaarseks. Me elame video- ja arvutiajastul, kus meelelahutus on muutunud üsna keeruliseks nähtuseks. Inimesed ei otsi enam lihtsameelseid ega vallatuid lookesi, vaid ootavad, et meelelahutuse vormid pakuksid neile midagi uut nii sisu, vaimukuse kui ka tehniliste lahenduste poolest. Kuid kunstivormina aitavad operetil ehk säilida just need üksikud hea muusikaga tükid, mille hulka kuulub ka “Savoy ball”.”

Malvius armastab lavastades tükke nüüdisajastada. Seekord on teisiti.

“Ilmselt üllatan neid, kes arvavad, et teen nüüd midagi sama ka “Savoy balliga”. Otsustasin, et läheks seekord välja hoopis opereti juurteni. Vaataks, mis juhtub siis, kui teeks midagi päris traditsioonilist, aga eemaldaks sellelt juurde poogitud odavuse ja stereotüübid ning lisaks hoopis pisut ülevust. Tahaksin teha nii, et ma austan traditsiooni, tapmata seejuures lugu – see on väljakutse ka mulle endale.”

Operett “Savoy ball”
Helilooja Paul Ábrahám
Libretistid Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda
Tõlkija Hannes Villemson
Lavastaja Georg Malvius (Rootsi)
Muusikajuht ja dirigent Lauri Sirp
Dirigent Endel Nõgene
Kunstnik Ellen Cairns (Šotimaa)
Valguskunstnik Andres Sarv
Koreograaf Antton Laine (Soome)
Osatäitjad: Urmas Põldma (Estonia), Margit Saulep (Estonia), Merle Jalakas, Helen Hansberg, Aivar Tommingas, Tanel Jonas, Tõnu Kattai, Ao Peep, Kristel Leesmend, Toomas Kolk, Rasmus Kull
Etendus 1. novembril 

25.10.2008