Loe

Seelikus mehed naerutavad jätkuvalt teatripublikut

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Hingesügavustesse ulatuvate elamuste või avangardsuse igatsejatel tuleb pettuda, kui nad lähevad midagi niisugust otsima täna Vanemuises esietenduvast muusikalist «Sugar». See lavastus on puhas meelelahutus.

Nagu näitas teisipäeval etendusena antud proov, sai põhiliselt õppuritest koosnenud publik teatri eesmärgist aru. Saalist kostis naeru, vaheajal ja pärast lõpuaplausi lahkusid vaatajad valdavalt rõõmsal ilmel.

Ühtlasi näitas (proovi)-etendus sellist küpsusastet, mis lubas kirjutada siinse (proovi)-arvustuse. Vanemuise mõnegi muusikali esietenduse eel on olnud tunda närvilisust nii laval kui ka lava taga. Seekord kulges liikumine, laulmine ja näitlemine peaaegu tõrgeteta.

Mehed naisterõivais

Eelmine «Sugar ehk džässis ainult tüdrukud» esietendus Vanemuises üsna täpselt 20 aastat tagasi (lavastaja Ago-Endrik Kerge). Estonias tuli seesama Jule Styne´i muusikal, mille maailmaesietendus oli 1972 USAs Broadwayl, vaatajate ette aastal 2000 (lavastaja Neeme Kuningas).

Seda vähepopulaarsete lauludega muusikalavastust uuesti tegema julgustas teatrit küllap see osa publikust, kes tunneb mõnu naisterõivastesse riietatud meeste kentsakate sekelduste jälgimisest. «Sugari» lugu sellel põhinebki.

Nimelt näevad töötud pillimehed Joe ja Jerry Chicagos pealt maffia veretööd ja peavad põgenedes kehastuma naismuusikuteks Josephine´iks ja Daphne´iks. Nõnda teevad nad ainult naistest koosnevas bändis kaasa rongireisi Miamisse.

Joe-Josephine ja Jerry-Daphne armuvad bändi lauljasse Sugarisse, Jerry-Daphnet naiseks pidades kiindub temasse aga miljonär Osgood Fielding. Ühtaegu jätkavad kahe pillimehe otsinguid maffiaboss Spats ja tema kamp.

Vanemuise «Sugari» magnetid on peaosaliste õnnestunud valik ja uude kuube kandma pandud lavastus.

Lavastuse magnetid

Andero Ermel (Joe-Josephine) ja Veikko Täär (Jerry-Daphne) ei pinguta naiseks olemisega üle. Särav laulja Gerli Padar (Sugar) on näitlemise meisterlikkuse poolest astunud oma eelmisest rollist Vanemuises, «Chessi» Flo-rence’ist, mõne sammu edasi.

Meeldejäävaima osatäitmise teeb aga miljonär Fieldingu osas Merle Jääger. Siin on talle ilmselt abiks olnud lavastaja Mare Tommingas, näitejuht Aivar Tommingas ja ka muusikajuht Tarmo Leinatamm.

Viimase käeviipel tuleb Fieldingu igal lavaleilmumisel orkestriaugust elektrikitarri helisid, mis sobivad oivaliselt heavy-metal’i isa Ozzy Osbour-ne´i välimuse saanud Mercaga.

Muusikali uue kuue lahutamatu osa on ka Alo Kurvits, kelle kehastatud Kinoteenindaja unenäona ongi kogu see kentsakas lugu lavale pandud. Muude kostüümide hulgas tuleb temalgi selga tõmmata naisterõivaid.

Sellises soorollidega vastuoluliste kostüümide virvarris tundub kummaline, et Vanemuine on jätnud «Sugari» reklaami lisamata lause «Naisterõivastes meestele ja meesterõivastes naistele pilet poole hinnaga».

Esietendus
• Täna Vanemuise suures majas esietenduvat Jule Styne´i muusikali «Sugar» saab vaadata 13. juunini veel kuuel õhtul ja seejärel alates septembrist. 

05.06.2008