Loe

Särav ‘Hispaania öö’

Äripäeva Puhkepäev, Andrus Tins

Äripäeva Puhkepäev, Andrus Tins

Sügis laseb oma tavapärasel hallusel ja vihmal jälle Eestimaa endasse matta, kuid Vanemuisel on oma trump kõigele sellele vastukaaluks välja käia – soe, kirglik, lausa kuum kontsertlavastus “Hispaania öö”.

Etendus koosneb Hispaania ja Ladina-Ameerika kultuuriruumi ajatu kõlaga lauludest, sekka näeb flamenkot ja Ladina-Ameerika tantse ning lõike Hispaania dramaturgia tähtteostest.

Lavastuse ühine nimetaja on hispaanialik kirg, kordumatu ja nauditav viis, kuidas sisemine sära ja kuumus hispaanlastel eneseväljenduse leiavad.

Kuna etenduses mängivad eestlased ja seda päris algupärast Hispaania temperamenti puhtfüüsiliselt laval pole, siis on oma väärtus etenduses sellel, kuidas eestlane tajub ja väärtustab hispaanialikku alget, neid tundeid ja tunnete avaldumise viise, mida Hispaania ja Ladina-Ameerika kultuur oma loomingus väljendavad. Ja laval on, mida väljendada.

Jüri Lumistel tekkis idee sellise lavastuse tegemiseks juba mõnda aega tagasi kokkupuudetest Hispaania kultuuri, laulude, muusika ja etendustega.

Võrratult head on Claudia Ševtšenko flamenkotants ning Jüri Lumiste ja Karol Kuntseli tandem kuulsaid klassikuid esitamas. Nimelt on lavastusse kaasatud humoorikad adaptatsioonid Lope de Vega näidendist “Tantsuõpetaja” ning Cervantese teosest “Salamanca koobas”.

Pirjo Püvi esitatud madrigal oli ootamatu ja seda parema mõjuga lavastusele. Etenduses teeb kaasa viieliikmeline bänd trompetist Tanel Aavakivi juhtimisel. Teadagi on pasunad Hispaania ja Ladina-Ameerika muusikast lahutamatud.

Aga kus on armastust ja kirge, kus on fiesta, seal on tähtsal kohal au ja selle kaitsmine. Nii ei puudu etendusest ka mõõgavõitlused, mille lavastamisele on õla alla pannud Indrek Sammul.

“Hispaania öö” on hea tundega tehtud lavastus, millel on sügistalvisel perioodil eestlasele lausa teraapiline mõju. See tutvustab ja tuletab meelde Hispaania kultuuririkkusi ning pakub nende kõrgel tasemel esitusi. Nähtu lahutab meelt, üllatab, ühesõnaga pakub elamusi. Detailirohkest ja värskendavast show’st ei puudu ka vahetu suhtlemine ja kosutav veinipokaal.

Eks me kõik saame midagi selleks teha, et tasakaalustada Eesti viluvõitu ja pikka pimedust täis aega, mis ühele hispaanlasele ehk pea võimatuna näib.

Seda enam võib Eesti publikule olla inspiratsiooniks ja rõõmuks kontsertlavastuse “Hispaania öö” artistide meisterlik esinemine. 
 

21.10.2011