Loe

“Ruja” DVD — mõistlik

Andres Keil, Eesti Päevaleht

Andres Keil, Eesti Päevaleht

Ruja
L: Tiit Ojasoo / Ene-Liis Semper
O: Sergo Vares, Risto Kübar, Priit Võigemast, Arno Tamm
Rokkooper
2 t 40 min

Ruja oli suur siis, kui ta oli. Ja „Ruja” oli suur sel suvel augustis, kui Ojasoo-Semperi tandem Rannapi kaasalükkel Ruja loo Vanemuise suure maja kõrval parkimisplatsile ehitet laval – mis suur, nagu kohane, eks ole – rahva ette tõi.

Jaak Allik väidab viimases TeMuKi-s, et eelarve olevat olnud neli miljonit krooni. Tootmiseelarve. Eks ta loogiline tundub. Ja eks ta julgelt kasumisse tuli.

Nüüd, pretsedendina eesti teatriloos, on lavastus kaameratega kinni püütud, DVD-le vormitud ja müügis. Kes suvisele etendusele ei jõudnud, saab pildi koju.

Mõistlik, igast otsast vaadatuna mõistlik. Esiteks, „Ruja” on igati professionaalselt sooritatud lavastus proffide näitlejatöödega, seda peaks tõepoolest nägema rohkem inimesi kui need paar-kolmkümmend tuhat, kes suvel vaatamas käisid.

Teatrikunsti seisukohalt üldisemalt oli see magneti tüüpi lavastus. Lavastus, mis saadab teinekord mitte eriti suure teatrisõbra teatrisse. Ning eks ka DVD-vaatamine võib teatrisse saata. See meeldib inimestele.

Kindlasti on see ka teatrile rahaliselt mõistlik. Usun, et korralikule hinnale vaatamata müüb see enne jõule nagu soe sai. Peale kõige muu on tuhandeid ja tuhandeid, kes on toodet varem tarbinud ja näinud, et see on hea.

Teatriloo seisukohalt mõistlik niikuinii – kodukaameraga võetud tavalise teatrivideo asemel on korraliku montaažiga ja korraliku tehnikaga kokku pandud toode. Lisaks on DVD formaadina, eriti tänu tükispetsiifilisele võttenurkade paljususele, koht, kus kas konkreetse etenduse vigu varjata või publiku tähelepanu suunamiseks täpsemaid võtteid kasutada. Ehk näidata ainult seda, mida tegijad näidata tahavad.

Viimasest sõltuvalt – selline DVD jääb pretsedendiks veel pikaks ajaks. Lavastusest, mis tehakse nii nagu tavaliselt – kus tegevust ei transleerita juba niigi kuue kuni kaheksa kaameraga (või palju neid seal oli?), on DVD tegemine kuratlikult kallis.

Mäletate, plaati taheti teha ka „Eesti ballaadidest”, aga raha, miljonite taha see jäigi. 

15.11.2008