Loe

Robert Annus lavastab “Lood Viini metsadest”

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teatri suures majas esietendub laupäeval, 25. aprillil Ödön von Horvathi rahvatükk „Lood Viini metsadest“, lavastajaks Robert Annus.

„Mitte ükski asi ei tekita lõpmatuse tunnet nii hästi kui rumalus,“ on autor kirjutanud näidendi motoks. Ödon von Horvathi 1931. aastal ilmunud Viini rahvatüki paroodias kõlab ikka ja jälle Johann Straussi idülliline ja muretult voogav valss „Lood Viini metsadest” – ning kõige selle taustal on inimestega toimuv kauni meloodiaga jõhkras dissonantsis. Lavastusele muusikalise kujunduse teinud lavastaja Robert Annus on asendanud Straussi valsiviisid nüüdisaegsemate armastusmeloodiatega, kuid karjuv vastuolu kestab.

Noore tütarlapse meeleheitlik unistus armastusest saab asises ja materiaalses maailmas väärilise karistuse. Näitemängu tegelaste pealiskaudsus, tuimus ning ükskõiksus kannatava ja hukkuva inimese vastu omandavad grotesksed mõõtmed.

„Läbi aegade on kirjutatud kõige rohkem armastusmuusikat. Keegi on kunagi öelnud, et igale armastajapaarile jagub üks armastuslaul. Neid on nii palju. Või on neid hoopiski väga vähe,“ ütles Annus.

Tema sõnul langevad „Lood Viini metsadest“ sisu ja tegevustik hämmastaval kombel kokku praeguste oludega. „Selle näitemängu taustaks on Esimese maailmasõja järgne majanduskriis Euroopas. Tohutu inflatsioon, inimesed kaotasid töökohti ja pangad kukkusid kokku. Näidend räägib selle majanduskriisi n-ö järgmisest päevast ning kõnealused teemad haakuvad paljuski praegu toimuvaga,“ selgitas aasta tagasi lavakunstikooli lõpetanud Robert Annus, kellele see on Vanemuises esimene lavastajatöö.

„Lood Viini metsadest“ on tõlkinud Peeter Tulviste. Lavastuse kunstnik on Nele Sooväli ja valguskunstnik Andres Sarv.

Uuslavastuses mängivad Maria Soomets, Markus Luik, Merle Jääger, Herta Elviste, Ott Sepp, Marika Barabanštšikova, Raivo Adlas, Riho Kütsar, Aivar Tommingas, Martin Kõiv, Kristel Leesmend, Tanel Jonas, Ele Sonn, Grete Reimand, Riivo Kallasmaa ja Robert Annus.

„Lood Viini metsadest“ on varem Eestis lavale toodud 1983. aastal Pärnu Endlas, lavastajaks Ingo Normet. 

20.04.2009