Reedel esietendub Vanemuise selle suve suurprojekt „Peko“
Vanemuise Välksõnum
Reedel, 1. juulil kl 20 jõuab Värska Laululava kõrval vaatajate ette seto ajaloo ja seto pärimuse teemaline muistne muinasrokk „Peko“. Ühe seto mehe loo läbi jutustab lavastus pisikesest rahvakillust ja nende ellujäämispüüdlustest.
„Peko“ autor on Kauksi Ülle ning kaasautorid Ain Mäeots, Siret Paju ja Olavi Ruitlane.
Lavastab Ain Mäeots, kunstnikutöö teeb Iir Hermeliin (Tallinna Linnateater), helilooja on Kristjan Priks ning liikumisjuht Janek Savolainen.
Lavastuse nimiosa mängib juunis taas Vanemuise teatriga liitunud Andres Mähar. Teistes osades astuvad üles Raivo E. Tamm, Sandra Uusberg (Tallinna Linnateater), Birgit Õigemeel, Juss Haasma, Merle Jääger, Marje Metsur, Riho Kütsar, Tanel Jonas, Ott Sepp, Maarja Mitt, Tarmo Tagamets (Võru Linnateater) ja Artur Linnus (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia).
Lavastuses osalevad ka ansambel Zetod, Pärimusteater “Taarka” noortestuudio ja laulukoorid. Kokku teeb lavastuses kaasa ligi 70 inimest. „Peko“ ainulaadse lavakujunduse jaoks, mis koosneb puuriitadest, on kohale veetud ning riita laotud ca 800 ruumi lõhutud küttepuid.
„Seto pärimuse järgi on Peko viljakusjumal. Meie lavastuses sünnib Peko inimesena – kelleks ja kuidas ta saab ning mis asjaoludel, seda ei tahaks ette ära rääkida. Kuigi žanr kannab nime muistne muinasrokk, ei ole tegemist ainult muusikalise ettekandega vaid ikkagi näidendi lavastusega. Muusika poole pealt kuuleb nii uuemaid kui vanemaid seto laule, aga ka poplugusid. Poliitiliselt on see absoluutselt ebakorrektne tükk, ümbernurga juttu me ei aja ja igav siin kindlasti ei hakka,“ tutvustas lavastust Ain Mäeots.
Ajavahemikus 1. juulist kuni 10. juulini antakse Värskas kokku kaheksa etendust. 3. ja 10. juulil toimuvad etendused ka kl 15. Vanemuise teater on etenduste ajaks Tartu ja Värska vahele sõitma pannud teatribussi. Buss väljub kaks tundi enne etendust Vanemuise teatri suure maja kassa eest. Tartu – Värska – Tartu bussipilet maksab 4,8 €. Bussipileti saab osta Vanemuise teatri kassast ja Piletimaailma müügikohtadest.
„Peko“ etenduse eel ning vaheajal toimub laat, kus saab nautida seto toitu ja rahvuslikku muusikat ning osta kohalikku käsitööd.
Teater ei soovita „Pekot“ lastele – lavastuses on vägivaldseid stseene ning kasutatakse sõja- ja pürotehnikat.