Loe

Rahvusliku teatri lugu tuli vaatajate ette

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuise suure maja jalutussaalis avati lavastuse «Koidula veri» nädalavahetuse etenduse esimesel vaheajal näitus «Vanemuise sõnateater 140».

Tartu linnamuuseumis Heivi Pulleritsu ja Silja Parise koostatud-kujundatud väljapanek annab ülevaate eesti rahvusliku teatri ajaloost, keskendudes sõnalavastustele. Näitus annab teada teatri sünniloost, käsitöölistest-näitlejatest, kunstiteatri sünnist.

Pilte ja tekste

Pilte ja tekste on ka heitlikest 1920. aastaist, murrangust aastal 1935, ülesehitamisest, teatriuuendusest jm. Vaatajad saavad tutvuda ka Vanemuise külalisetendustega läbi aegade ja Sadamateatri kui bläkk­­boksteatri sünniga.

Vanemuise peakunstniku kohusetäitja Maarja Meeru käe all on väljapanekus koha leidnud mõned kostüümid. Näitust saab suure maja jalutussaalis vaadata 30. märtsini.

Jaama 14

Ettevalmistused eesti teatriajaloo tippsündmuse tähistamiseks juunis käivad ka Tartu laulupeomuuseumis Jaama 14. Just seal tuli juunis 140 aastat tagasi esimest korda vaatajate ette Lydia Koidula näitemäng «Saaremaa onupoeg», mida peetakse eesti rahvusliku teatri ja ka Vanemuise alguseks.

Selle tõiga meenutamiseks on laulupeomuuseum kavandanud etendusi kõikidele huvilistele.

«Vanemuine mängib meil juunis-juulis oma suvelavastust «Saaremaa onupojad» ja Emajõe Suveteater toob oma 14. hooajal meile uue lastelavastuse,» märkis giid-korraldaja Katrin Välja. «Professionaalsete näitlejate kõrval pakub muuseum võimalust üles astuda ka rahvateatritele.»

Seepärast ootabki nüüd laulupeomuuseum harrastusteatrite ettepanekuid oma etenduste kohta ajaloolises teatrihoones. Lavastus peaks olema Eesti autorilt, eelistatult rahvusliku sisuga. Veebruar, mai ja september on juba hõivatud, praegu on vabad veel märts, aprill, oktoober ja november.

12.01.2010