Loe

Priit Võigemast asendab korraks Vaiko Eplikut

Aigi Viira, Õhtuleht

“Olen sarnaseid asju – püstolit – varem teinud ja enam-vähem aiman, mis sel juhul toimub,” muigab Linnateatri näitleja Priit Võigemast, kes Vanemuise teatri muusikalis “Evita” teeb kaks korda püstolnäitlejana Vaiko Epliku kehastatavat Che Guevarat. Sel lihtsal põhjusel, et Vaiko läheb Eliidiga Brüsselisse ja Luksemburgi Eesti-Soome rokiõhtule esinema, kuid ka “Evita” tahab samal ajal mängimist.

“Algul oli see tegelikult üks väike nali,” räägib Priit, et korra maininud sõber Vaiko talle apsakat, et “Evita” etendused ning Brüsseli-Luksemburgi kontserdid on täpselt samale ajale sattunud.

Kahes kohas korraga teadupärast olla ei saa. “Ikka tuleb selliseid apsakaid ette, aga ma vana-aastaõhtul uurisin Vaikolt, kas olukord on lahenenud ning naljaga pooleks ütlesin, et ma teen ära, kui vaja,” kõneleb Priit.

“Sinna jutt jäi.”

Lahke lubaduse andmise ajaks oli Priit Vanemuise “Evitat” näinud täpselt ühe korra – siis, kui tema kaasa Evelin ses muusikalis peaosalisena debüteeris.

“Ega ma täpselt tea, kuidas Vanemuises olukord oli, aga ühel hetkel läks jutt nendega konkreetseks,” ütleb Priit, et tõenäoliselt ei klappinud ühelgi võimalikul solistil hoogsa asenduse tegemine “Evitas”, sest lihtsalt töögraafikud ei klappinud.

“Kuna mulle endale need kuupäevad klappisid, siis mõtlesin – miks mitte.”

“Vaatasin lava tagant, mida Vaiko laval teeb.”

“Selles ei ole midagi erilist, et ooperi-, opereti- ja muusikaliteatris osatäitjaid vahetatakse,” leiab Priit, kes igaks juhuks vaatas “Evitat” vastu Vaiko asendamist ka teist korda.

“Vaatasin Tartus lava taga, mida Vaiko laval teeb” lausub Priit, kuidas eeltöö kulges.

“Ma ju ei lähe uut rolli välja mõtlema, vaid õpin sisse selle, mis on juba valmis. See on teine asi. Sammud on ette märgitud, palju improviseerimisruumi ei ole. Pealegi on mul vaja meetrumis püsida, sest see on ju muusikal.”

Priit lisab, et tema ainus tingimus oli “Evita” Che-asendust vastu võttes see, et lavastaja Georg Malvius oleks asjade käigust teadlik, sest muusikateatrimaailmas on tegelikult tavapärane seegi, et asendaja ilmub lavale lavastaja teadmata. “Kohustust, et lavastajale peab teada andma, kui tuleb osatäitja vahetus, muusikateatritel ei ole,” teab Priit, kes eile Malviusega Tallinnas proovi tegi.

“Üks asi, mida olen tähele pannud – see puudutab kõiki artiste –, et oma asja laval veenvalt esitada, on vaja teatud arv kordi proovi teha. Päris kahe sekundiga sa uude asja sisse ei hüppa.”

“Ma olen sarnases situatsioonis varem olnud.”

“Ma olen sarnases situatsioonis varem olnud, nii et enam-vähem aiman, mis toimub,” tõdeb Priit, kes on varem teinud püstolnäitlejat Linnateatri lavastuses “Hamlet”.

Lavastajana pidi ta toona haigestunud näitleja asemel nimiosas üles astuma. Astuski.

“Evita” puhul polnud olukord nii drastiline, kuid paljuski mõjutas Priidu valmisolekut end Chena katsetada tõik, et kaasa Evelin tos lavaloos peaosa kehastab. “Ei saa salata, kui ma peast läbi lasen, siis ega ma olegi saanud Eveliniga koos laval mängida,” mõtiskleb Priit.

“Ühel laval oleme küll olnud, aga mitte piisavalt palju, minu arvates. Minust olnuks rumal öelda, et ma “Evitas” Ched ei tee.”

Nüüdseks on “Evitast” jäänud publikule rõõmu vaid loetud kordadeks. “Mina teen kaks korda, Vaiko kaks korda ja siis läheb tükk maha,” tõdeb Priit, et pikka pidu “Evital” enam ei tule.

“Priitu intrigeeris tulla püstolnäitlejaks muusikali.”

Kuivõrd Vanemuise muusikalis “Evita” Ched mänginud Vaiko Eplik ja tema ansambel Eliit on kutsutud osalema Brüsselis ja Luksemburgis suurele Eesti-Soome rokiõhtule, tuli Priit Võigemastil dzotile hüpata.

“Esineme koos legendaarse Soome rokkari Ismo Alankoga kahel õhtul,” kirjeldab Vaiko omi plaane.

“Tegelikult teevad Eesti ansamblid igal aastal koos Soome kolleegidega nädalavahetuse tuuril Brüsselis ja Luksemburgis seal elavatele soomlastele ja eestlastele.”

Küsimusele, kas sõber Vaiko rääkis sõber Priidu Che osa täitmiseks “Evitas” nendeks päevadeks ära, kui teda ennast Eestis pole, hakkab

Vaiko naerma: “Jah, aga Priitu intrigeeris tulla püstolnäitlejaks muusikali. Ma arvan, et see on ülim püstol. Che on laval 70 protsenti etenduse ajast. Aga Priidul on ka lisastiimul – talle on väga sümpaatne ka “Evita” peaosaline Evelin. Ma kardan, et tema jah-sõna on kuidagi ka sellega seotud.”

04.02.2015