Loe

Priit Pedajas lavastab suvel Frieli “Imearsti”

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Lavastaja Priit Pedajas toob juunikuus publiku ette Vanemuise teatri suvelavastuse „Imearst“, mida hakatakse mängima Tartu lähistel Tammistu küün-kontserdisaalis.

Vanemuise draamajuhi Sven Karja sõnul oli tänavuse suvelavastuse esimeseks impulsiks just ruum – läinud suve lõpus Tammistus valmis saanud küün-kontserdisaal. „Oli selge, et see ruum võiks sobida kammerlikuma vormiga lavastuse tarbeks,“ ütles Karja.

„Seepeale meenus iirlane Brian Frieli ja eriti tema võluv näidend „Imearst“,“ lisas ta. „Kuna korraga saab seal sõna vaid üks tegelane kolmest, koosneb see lugu justkui kolmest erinevast monolavastusest.“

Karja sõnul järgnes kohe mõte pakkuda seda teatriteksti Priit Pedajasele, Eestis kõige rohkem Frieli lavastanud teatrimehele. Olgugi, et ta on selle näidendi aastaid tagasi korra juba lavale toonud – 1992. aastal tollases Noorsooteatris. „Õnneliku juhuse läbi selgus, et ka „Imearsti“ tõlkija Krista Kaer oli paar päeva varem selle näidendi taaslavastamise idee Pedajasele välja pakkunud.“

Iiri nüüdisaja kirjandusklassiku Brian Frieli näidend „Imearst“ räägib mälestustest, teostunud ja teostumata unistustest ning elujaatusest kõigi pettumuste kiuste. Monoloogidest koosnevas „Imearstis“ jutustavad mööda külasid ringi rändav imearst, tema naine ja tema mänedžer oma elu pöördelise tähtsusega sündmustest. Sündmused ise on sageli korduvad, erinev on aga viis, millistena jutustajad neid mäletavad ja edasi räägivad.

Imearst Frankil on loodusest antud võime inimesi ravida, anda neile usku, lootust, armastust. Paraku ei ilmuta see võime end iga päev. Kehvade päevade pettumus ja purunenud lootused imelisele tervenemisele puudutavad nii haiget kui ka ravijat, samuti nende lähedasi. Kuidas ravida ravijat ennast?

Kammerlikud suveõhtud Tammistul annavad vaatajatele võimaluse eri õhtutel nautida kahte erinevat näitlejakoosseisu. Lavale astuvad Külliki Saldre või Merle Jääger, Aivar Tommingas või Hannes Kaljujärv, Peeter Volkonski või Riho Kütsar. Külliki Saldre ja Peeter Volkonski on lavastaja Priit Pedajase kursusekaaslased lavakooli kunagisest 7. lennust. Suvelavastuse kunstnik on Riina Degtjarenko Eesti Draamateatrist.

„Imearst“ esietendub 12. juunil Tartumaal Tammistu küün-kontserdisaalis ja suvelavastust mängitakse juunis 11 korda. Tammistu mõisakompleksi juurde kuuluv küün-kontserdisaal, mis valmis Eesti Agrenska Fondi eestvedamisel, mahutab kuni 250 inimest. 

19.03.2009