Loe

Presidendi vastuvõtu nimel töötab üle 300 inimese

Oliver Kund, Tartu Ekspress

Oliver Kund, Tartu Ekspress

Tartus 2007. aastal korraldatud vastuvõtu kätlemistseremoonia tarbeks ehitati Vanemuise ette välitelk. Sel aastal toimub kätlemine siseruumides. Kuu aega enne Vanemuises toimuvat Vabariigi Presidendi vastuvõttu on ürituse nimel töötamas mitusada inimest. Vastuvõtt soovitakse korraldada väärikalt, ent samas kokkuhoidlikult.

Vanemuise juht ja vastuvõtu peaprodutsent Paavo Nõgene ütles, et 24. veebruaril tuleb Vanemuisel valmis olla 850 külalise vastuvõtuks. Kutsutud külaliste arv oli sama ka eelmisel aastal. Koos Vanemuise meeskonnaga on peo korraldamisel kaasa löömas üle kolmesaja inimese.

Nõgene sõnul algab pidulik vastuvõtt kell 18.00 presidendi kõnega Vanemuise teatrisaalis. Pärast seda astuvad pooleks tunniks lavale kontsertosa esinejad ning orienteeruvalt kella seitsmest algab kätlemistseremoonia. Kui kolme aasta eest püstitati selle tarbeks Vanemuise ette talveaed, siis sel aastal juurdeehitusi ei tehta.

Nõgene sõnul hoitakse kätlemistseremoonia toimumiskohta saladuses kuni vastuvõtuni, kuid kindel on, et see toimub Vanemuise sees selleks kohandatud ruumis. Kella üheksast õhtul peaks presidendipaar alustama avavalssi kontserdimaja tantsupõrandal.

Nõgene avaldas head meelt selle üle, et presidendi kantselei otsustas vastuvõtu Tartu rahu 90. aastapäeva ja Vanemuise 140. aastapäeva puhul just Tartus korraldada. Vanemuise kavas ega tartlaste eluolus see häireid ei tekita. „Ma julgeksin isegi nii öelda, et vastuvõtu korraldamine on tartlaste jaoks sündmus, tallinlastele rutiin,“ võrdles ta.

Kultuurikava proovid käivad

Presidendi vastuvõtu kunstiline juht Ando Kiviberg ütles Tartu Ekspressile, et kultuuriprogrammi loomine on täies hoos. Kuigi lavaproovid kolivad Vanemuisesse alles paar päeva enne aastapäeva, harjutatakse programmi erinevaid elemente juba praegu väljaspool Tartut.

Vastuvõtu kontsertosa lavastajaks on Uku Uusberg ja kunstnikuks Iir Hermeliin, kelle ülesandeks on valmis mõelda nii lavaruumide kui ka kätlemisruumi kujundus. Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhatajana töötav Ando Kiviberg ei soostunud ütlema, kas selleaastase vastuvõtu programmis saab olema suurem roll ka rahvamuusika motiividel. Ta viitas asjaolule, et riigi sünnipäevapidu peaks vaatajatele ja külalistele tulema üllatusena.

Samas tunnistas Kiviberg, et kava loomisel jäeti tema meeskonnale üsna vabad käed. „Küllaltki suures osas saan ikkagi ise otsustada. Loomulikult on meil mõlemal Ukuga tulnud käia ja esitleda oma nägemust presidendi kantseleile ja me oleme selle käigus teinud ka mõningasi korrektiive,“ kirjeldas Kiviberg. „Aga laias laastus on meie pakkumised ikkagi hästi vastu võetud.“

Vastuvõtul palju vastuseta küsimusi

Vabariigi Presidendi Kantselei avalike suhete osakonna juhataja Kaidi Aher ütles, et kuu aega enne vastuvõtu toimumist pole kõik korralduslikud otsused veel langetatud. Näiteks on lepingud toitlustusfirmaga veel sõlmimata ja pole teada ka see, kas viiakse täide proua Evelin Ilvese mullune soov lubada tänavust presidendi vastuvõtu kätlemistseremooniat jäädvustada vaid rahvusringhäälingu võttegrupil ja ametlikul fotograafil.

Kui eelmise aasta vastuvõtu eelarve oli 1,5 miljonit krooni, siis tänavused kulud selguvad alles veebruari lõpuks. Põhimõtteks on korraldada presidendi vastuvõtt väärikalt, ent arvestades kitsaid majanduslikke olusid. “Kõik kulutused kaalutakse põhjalikult läbi, et vastuvõtt korraldada võimalikult kokkuhoidlikult,“ kinnitas Aher.

KOMMENTAAR
Vanemuise juht Paavo Nõgene:

„Mul väga kahju nendest inimestest, kes tegelevad hädakisaga, et Tartu on Tallinnast niivõrd kaugel ja kaugele on tulla vastuvõtule. Inimesed, kes kardavad, et kleidid kortsuvad ja soengud lähevad sassi. Mul on väga hea meel, et ma pole kunagi kuulnud, et Võru või Valga inimene kurdaks selle üle, et ta peab minema Tallinnasse presidendi vastuvõtule.“

28.01.2010