Loe

Preemia jäädvustab teatriehitaja mälestust

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Kui kõik läheb kavakohaselt, siis astuvad lavastuse «Kaunimad hetked su elus» tänase etenduse eel Vanemuise väikeses majas publiku ette Vanemuise teatri juht Paavo Nõgene ja Eesti Maaülikooli õppejõud Kaarel Sahk juunior.

Kui senine kava on jõus, annavad nad rahvusooperi Estonia peadirektorile Aivar Mäele ja Vanemuise suure maja administraatorile Malle Lainevoolule üle Kaarel Saha mälestust jäädvustava preemia.

Preemiat antakse välja etendusi teenindavale ja lavastusi ettevalmistavale töötajaskonnale. Tavakohaselt jagatakse igal aastal kaks preemiat: üks on ette nähtud Vanemuise teenekale töötajale, teine läheb väljapoole koduteatrit.

Kaarel Sahk juuniori sõnul on oluline tõsta esile selliseid tublisid teatritöötajaid nagu Malle Lainevool – nad jäävad publikule ehk küll märkamatuks, kuid ilma nendeta ei oleks võimalik ühegi etenduse tõrgeteta toimumine.

Aivar Mäe saab aga preemia kui teatrijuht, kelle käe all renoveeriti suur osa Vanemuise teatri suurest majast ehk samast hoonest, mille ehitamist juhtis omal ajal Kaarel Sahk.

Kaarel Sahk (1915–1994) oli Vanemuise legendaarne haldusjuht, kelle eestvedamisel tehti korda Vanemuise majad ning kelle teadmiste toel kerkis Ugala teatrihoone. Aastatel 1944–1950 ja 1961–1976 oli ta Vanemuise direktori asetäitja ja aastatel 1976–1989 tehniline direktor.

«Koos selle aasta laureaatidega on ära märgitud juba 31 inimest erinevatest Eesti teatritest – nad kõik on ka teisipäevaks kohale kutsutud,» märkis Kaarel Sahk juunior. Ta lisas, et 31. jaanuaril oli tema isa 95. sünniaastapäev.

Aivar Mäe oli Vanemuise teatri juht aastatel 2003–2006. Malle Lainevool on Vanemuisega seotud alates aastast 1978.

Kaarel Saha nimelist preemiat antakse välja juba 15. korda. Aastail 1996–1999 olid selle preemia väljaandjaiks Kaarel Sahk juunior ja Vanemuise Selts, praegu on Kaarel Sahk juuniori partneriks Vanemuise teater.

02.02.2010