Loe

Pepeljajev tõi Vanemuises lavale fantastilise „Haldjakuninganna“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Sellel laupäeval, 5. veebruaril kl 19 esietendus Sadamateatris Henry Purcelli ooper „Haldjakuninganna“ Saša Pepeljajevi kineetilises ja kontseptuaalses lavastuses.

William Shakespeare´i „Suveöö unenäo“ ainetel kirjutatud ooperi esiettekanne toimus Londonis 1692. Helilooja suri kolm aastat hiljem ning partituur läks kaduma. See taasavastati alles 20.sajandi alguses, mil hakkas kasvama huvi barokkmuusika vastu. „Haldjakuninganna“ on nn. semi-ooper, mis tähendab, et Purcell pole mitte Shakespeare´i komöödiat muusikasse pannud, vaid originaalteksti vahele muusika kirjutanud.

„Purcelli „Haldjakuninganna“ on kontseptuaalse barokkteatri briljantne ning mõistatuslik näide. Me võime üksnes arvata, mida kõik need lood, sõnad ja helid 400 aastat tagasi tähendasid. Tahtmine lavastada seda ooperit tänapäeval nõuab aga tervet võtmekimpu selle labürindi arvutute uste avamiseks. Mina läksin neid võtmeid otsima masinate ja absurdse mehaanika maailma. Meie „Haldjakuninganna“ on kineetiline ja kontseptuaalne ning õpetab meid mitte kartma Shakespeare’i loomingut,“ tutvustas Saša Pepeljajev oma lavastust.

Saša Pepeljajev on lõpetanud Moskva Riikliku Ülikooli ja Moskva Riikliku Teatriinstituudi. Alates 1994. aastast on ta kaasaegse tantsu trupi KINETIC direktor ja kunstiline juht ning on loonud rea eksperimentaalseid töid, mis on suunatud vene moodsa tantsuteatri määratlemisele.
„Haldjakuninganna“ on Pepeljajevi kümnes lavastus Eestis ja teine lavastus Vanemuises.

„Haldjakuninganna“ muusikajuht ja dirigent on Lauri Sirp, kostüümikunstnik Liisi Eelmaa, valguskujundaja Jaanus Moor. Lavale astuvad Alla Popova, Pirjo Püvi, Merle Jalakas, Karmen Puis, Maria Kallaste, Mati Turi, Atlan Karp, Märt Jakobson, Maarius Pärn, Maarja Mitt, Tanel Jonas, Markus Luik, Robert Annus, Julia Kaškovskaja, Laura Quin, Milena Tuominen ja Janek Savolainen. Osalevad Vanemuise Sümfooniaorkester ja H. Elleri nimelise Tartu Muusikakooli ansambel – koormeister Lilyan Kaiv.

02.02.2011