Loe

Peko teine tulemine sünnib Värskas ooperina

Igor Taro, Setomaa

Igor Taro, Setomaa

Tuleva nädala alguses saabub Värskasse Vanemuise teatri rahvas, et vaadata üle sanatooriumi rand, lauluväljak ning Seto Talumuuseum. Ühes neist paikadest saab lavastaja Ain Mäeots täita 2011. aastaks juba mõnda aega hellitatud unistust seto ooperist.

Kuigi siin-seal asjaga seotud ringkondades ning ka Mäeotsa enda suust on kõlanud sõna «rokkooper», ei kiirusta lavastaja tulevast tükki veel just nendesse raamidesse suruma.

«Ütleme nii, et sõna rokkooper on hetkel täitsa tinglik. Täpne žanriline määratlus selgub alles töö käigus, aga kindlasti saab see olema tugeva muusikalise rõhuasetusega. Kas muusikal näiteks… või miks mitte nimetada seda seto ooperiks.»

Tulevase lavastuse muusikaline pool jääb ansambli Zetode teha, kes said tänavu Eesti parima folkartisti aunimetuse. «Kes neist nüüd täpselt selle valmis kirjutab, seda praegu veel ei tea. Libreto osa paneme kokku Kauksi Ülle ja Zeto poistega koostöös. Etenduse aluseks võetava Anne Vabarna ainetel valminud Ülle teksti peame kindlasti veel mugandama. Meid ootavad ees mitmed loominguliselt ajurünnakud,» selgitas Mäeots.

Etteruttavalt võib öelda, et lavastuse üheks eesmärgiks on kaasata võimalikult palju seto koore ja lauljaid. See valik jääb Mäeotsa kinnitusel Zetode teha, milliseid koore nad soovivad projekti kaasata. Kindlasti peaks rakendust leidma need noored, kes tegutsevad praegu Taarka Pärimusteatri noortestuudios.

Näitlejate koha pealt on praegu kõik üsna lahtine. «Eks mul on mõned ideed, kes seal võiks olla. Aga ühe staari järgi ei hakka seda tükki sättima. Eesmärk on ikkagi teha etendus, kus põhirõhk on muusikalisel poolel,» sõnas lavastaja.

Kuivõrd asetub 2011. aasta 1. juulil esietenduva lavastuse rõhk just välisel mõjul, võrreldes näiteks Obinitsa seltsimaja kinnises õues mängitud Taarkaga? «Eks iga teatri ja kinotüki eesmärgiks on efektne tulemus. Olgu ta nii kammerlik kui tahes. Selge see, et kohavalikus lähtume just sellisest paigast, kuhu olekski võimalik mitut seto koori kaasata.»

Kuna lepingu allakirjutamine Värska valla ning Vanemuise teatri vahel on plaanis 13. aprillil, ei soovinud asjaosalised korraldusliku poole kaarte veel avada. «Räägime sellest pärast 13. aprilli. Kahjuks ei saa praegu rohkemat kommenteerida,» ütleb Vanemuise teatrijuht Paavo Nõgene. 

06.04.2009