Loe

Operett veetleb justkui šampanja

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuises esietendub operett «Savoy ball», mis sobib telesaate «Tantsud tähtedega» ajastusse nagu valatud. Laval on lisaks lauludele ja kerglastele naljadele fokstrott, pasodoobel, tango ja valss.

Selle kõik toob vaatajate ette Vanemuises viimati kaks aastat tagasi «Chessi» lavastanud Georg Malvius. See muusikal jõudis tema käes lavale võrreldes Ulvaeuse ja Anderssoni originaaliga suurte muudatustega.

Abrahami opereti on ta jätnud ümber kirjutamata. Mal-vius soovis minna tagasi opereti juurte juurde, pakkuda igavuse asemel kiiret, liigutavat, teravmeelset ja veetlevat lavastust. «Savoy ball» peaks Mal-viuse määratlusel olema nagu šampanja.

1930. aastate lood

Vahuveini ja muidki joovastavaid vedelikke voolab 1930. aastate Euroopa kõrgseltskonna elu kujutavas operetis ohtrasti.

Üsna kohe, kui abielupaar Madeleine (Margit Saulep) ja Aristid (Urmas Põldma, rahvusooper Estonia) naaseb aastaselt pulmareisilt, ootab neid Nizzas ees ball.

Seal pakuvad üllatusi mehe sõber, naistekütt Mustafa (Aivar Tommingas) ja naise sugulane, Paso Doble´i varjunime all lööklaule kirjutav Daisy (Merle Jalakas).

Tegevusse sekkub mehe abielueelne silmarõõm, tantsijatar Tangolita (Helen Hansberg või Alla Popova). Operetile omaselt ei tunne mees maskiballil oma naist ära.

Kogu seda sädelevate kostüümide (Ellen Cairns, Šotimaa) ja tantsunumbrite (Antton Laine, Soome) virvarri hoiab koos Abrahami muusika, mis on dirigent Endel Nõgene hinnangul parimate 1930. aastate tantsulugude ja lööklaulude laadis.

«See on ilus ja tundeline, aga ka väga särtsakas,» ütles ta.

«Savoy balli» maailmaesietendus oli aastal 1932 Berliinis. Eestis on seda kahel eelmisel korral mänginud Estonia, kusjuures eelmise lavastuse tõid 26 aastat tagasi vaatajate ette Ago-Endrik Kerge ja Endel Nõgene.</p>

Maailmas ja Eestis

Georg Malvius nägi aastal 1982 esietendunud «Savoy balli», milles Mustafa osas oli Jüri Krjukov. Malvius märkis, et eeskätt seepärast ta nüüd võttiski vastu Vanemuise pakkumise Abrahami operetti lavastada.

Tema eelmine töö oli muusikal «Evita» Soomes Turu rootsi teatris. Ootamas on sõnalavastus Saksamaal Münchenis.

«Savoy ball»
• Vanemuises esietendub 1. novembril Paul Abrahami (1892–1960) operett «Savoy ball», mille lavastab Georg Malvius (Rootsi).
• Muusikajuht ja dirigent on Lauri Sirp ning dirigent on Endel Nõgene.
• Kunstnik on Ellen Cairns (Šotimaa), valguskunstnik Andres Sarv ja koreograaf Antton Laine (Soome).

29.10.2008