Loe

Okkaline teatritee viib lugeja mitmesse aega

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Teatrikuu lõpus andis kirjastus Tänapäev lugejate ette raamatu Helend Peebust, kelle teatritee on sama okkaline nagu lill, mille kinkimisest laulis ta ennast paari põlvkonna eestlaste mällu.

Tavatult pika elueaga õnnistatud draamanäitleja ja tenori loomingu ning elu on pannud väga põhjalikult kirja teatriteadlane Eike Värk. Raamatu pealkiri «Helend Peep roosiokkalisel teatriteel» on sugenenud tollest kuulsast «Kerjuse laulust», mis algab sõnadega «Kõik roosid ma kingiksin sulle».

Esimest korda kõlas see laul avalikkuse ees Helend Peebu elavas esituses aastal 1955, kui Vanemuises esietendus Boris Kõrveri operett «Ainult unistus». Viimane kord esitas ta oma leivanumbrit aastal 2006 ETV otsesaates. Trükivärske raamatu ostja saab seda kuulata tagakaanele kinnitatud plaadilt, millel on tosin laulu.

Mitmeaastane töö

Kogu raamatut, väikeste ja suurte rollide kujunemist, samuti pilguheite Eesti teatriellu läbi seitsme aastakümne, ühendavad Helend Peebu isiklikud kirjapanekud ja tema koduse arhiivi säilikud ning ka raamatu autori talletused kohtumistelt temaga. Need said alguse aastal 1998.

Eike Värgi suur töö on vajalik panus teatrilukku. See lisab uudseid vaatenurki eriti Vanemuise ajaloole, mida on viimasel viiel aastal ilmunud raamatutes käsitlenud Jaak Viller ja Ülo Tonts. (Muide, Vanemuine on kesksel kohal ka Aivar Kulli raamatus Lembit Eelmäest. Selle üllitas äsjase teatrikuu lõpus Ilmamaa.)

Kõige hea kõrval leidub Tänapäeva kirjastatud raamatus ka vigu.

Nii näiteks on opereti «Montmartre´i kannike» asemel leheküljel 75 «Montmantre´i kannike». Valesti on kirja saanud ka Helmi Tohvel-man (lk 101 Hemi Tohvelman), film «Ühe küla mehed» (lk 131 «Üheküla mehed»), Aleksandr Dargomõžski (lk 139 Dargo-mõžki) ja Enn Vaigur (lk 325 Vaigus).

Tabatud ja tabamata ime

Need ja mõned teised väikesed vead ei kahanda aga raamatu sisulisi väärtusi. Lühidalt – autor on Helend Peebu imet tabanud.

Vanemuise väikeses majas tuleb 5. aprillil vaatajate ette «Tabamata ime», milles Ao Peep mängib muusikaarvustajat Heinmanni.

Nagu on lugeda Eike Värgi raamatust, tegi poeg Ao isa Helendi kõrval kaasa Vanemuises aastal 1952 lavastatud samas draamas. Poeg mängis väikest Lembitut ja isa klaverikunstnik Leo Saalepit.

Seepärast on raamatu «Helend Peep roosiokkalisel teatriteel» esitluseks valitud parim koht ja aeg – Vanemuise ovaalsaalis 5. aprillil kaks tundi enne «Tabamata ime» etendust.

Raamat
Eike Värk, «Helend Peep roosiokkalisel teatriteel», Tänapäev 2011, 424 lk ja CD. 

 

04.04.2011