Loe

Näitetrupp mängib multifilmi

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Kui Endla näitleja Kaili Viidas tõi 2011. aasta sügisel oma koduteatris laste ette esimese lavastuse «Põrrr …!!!», märkas seda teatriaasta auhindade žürii ja tunnustas teda Salme Reegi nimelise auhinnaga. Nüüd lavastab ta Tartus.
Vanemuise väikeses majas küpseb esietenduseks Kaili Viidase käe all «Totu Kuul».
«Lühidalt kokku võttes on see lugu sellest, mis juhtub siis, kui kavandatu asemel lähevad asjad teisiti,» ütles lavastaja. «Plaanitakse teha suur kosmoseretk Kuule, aga n-ö taiplike tüüpide asemel satuvad Kuule vähem taiplikud tüübid Totu ja Pontsu.»

Igihaljad teemad

Marakanne saadavad teekonnal seiklused ja kohtumised Kuu sisemuse elanikega.
Sotsialistliku leeri ja läänemaailma tugeva vastasseisu ajal ilmunud lasteraamatus on autor teinud kriitikat kapitalismi aadressil. Kuidas on sellega lavastuses?
«Mulle on olulised sellised igihaljad teemad nagu sõprus, andestamine ja empaatilisus,» ütles Kaili Viidas. «Loomulikult ei saa päriselt kapitalismi, asjade ja raha maailma kriitikast mööda minna. Kuul on maailmakord teistsugune, kui lillelisest Lillelinnast pärit mara­kan­nid on harjunud.»
Nossovi poolt nooremale ja keskmisele koolieale kirjutatud samanimelise raamatu põhjal valmivas lavastuses ergutab vaatajate fantaasiat sõna ja näitlejate mängu kõrval lustakas lavakujundus, millest väga suur osa koosneb videoprojektsioonist.
Videot kasutas Viidas ka oma esimeses lavastuses. Ometi erineb «Totu Kuul» sellest väga palju.
««Põrrr …!!!» on ilma sõnadeta lavastus, kõik on miimika ja häälitsuste peal,» ütles lavastaja. «Praegusesse lavastusse olen ma üritanud tuua rohkesti multifilmiesteetikat. Proovin enda jaoks uusi asju.»
Teatritöö kõrvalt õpib Kaili Viidas Pärnus Saksa tehnoloogiakoolis multimeedia kujundaja eriala, et ta saaks seda rakendada rohkem oma teatritöös.
«Ma arvan, et tänu sealt saadud oskustele on ka minu teine lastelavastus multimeedia seisukohalt veidi küpsem, aga arenguks on maad ikka veel päris palju,» rääkis Viidas.
Lavastuses on ka õhuakrobaatilisi elemente, mis on seatud täpselt videopildi järgi ja ajaliselt välja mõõdetud.
«Totu Kuul» oli näitlejast lavastaja lapsepõlves üks tema lemmikuid. «Lugesin korduvalt juba isa poolt kapsaks loetud raamatut,» ütles ta.
Kaili Viidase isa tuleb esietendust vaatama. Sellest hoolimata, et ta ei ole rahul vähemalt ühe muudatusega, mis on tehtud raamatu ülekandmisel teatrilavale.
«Kui mu isa kuulis, et ma seda lugu teen, küsis ta, kes keda mängib. Ja kui ta kuulis, et Taibu ei ole lavastuses poiss, vaid tüdruk, ütles ta: «Sa oled teinud põnnist tirtsu! Uskumatu, tütar, mida sa teed!» Ja jalutas toast välja.»

Mehine trupp

Marakannide ja tirtsude trupp on siiski üsna mehine, selles on ainult kaks naisnäitlejat.
Peaosades on Priit Strandberg (Totu) ja Rein Pakk (Pontsu). Ragne Pekarev, Ott Sepp, Aivar Kallaste, Jaanus Tepo­mees, Hendrik Vissel, Kaari Ann Ambro, Enor Niinemägi ja Dovydas Pabarčius tulevad vaatajate ette mitmes rollis.
Etendusest leiavad nalja ja äratundmisrõõmu nii suuremad kui ka väiksemad vaatajad, kuid eelkõige on seda soovitatav vaadata neil lastel, kes käivad juba koolis. 

15.11.2013