Loe

Mihkel Kütson dirigeerib Berliinis ja Schleswig-Holsteinis

Eesti Päevaleht online, Priit Kuusk

Eesti Päevaleht online, Priit Kuusk

Dirigent Mihkel Kütsonil on olnud väga toimekas nädal Saksamaal: 25. veebruaril juhatas ta sümfooniakontserti Berliini Filharmoonias, 26. veebruari õhtul aga Schleswig-Holsteinis Heinrich Sutermeisteri ooperi esietendust. 

Berliini Raadio Sümfooniaorkester (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin) andis oma järjekordse abonementkontserdi Berliini Filharmoonia suures saalis eesti dirigendi Mihkel Kütsoni käe all.

Kava raamisid Sergei Prokofjevi Sümfoonia nr 1 („Klassikaline sümfoonia“) ja Sümfoonia nr 6, nende vahel esitati Ludwig van Beethoveni Klaverikontsert nr 2 B-duur, solistiks palestiina-iisraeli noor pianist Saleem Abboud Ashkar.

Abboud Ashkar on sündinud Nazarethis, õppinud Londonis ning tegi juba 22-aastasena debüüdi New Yorgi Carnegie Hallis. Kontserdile eelnes sissejuhatav tutvustus Steffen Georgilt Curt-Sachs-Saalis.

Nii selle kontserdi kui Schleswig-Holsteini Landestheateri uuslavastuse proove tegi Kütson vaheldumisi, sest ooperiesietendus toimus laupäeval Flensburgi teatrimajas: lavale tuli suhteliselt harvem mängitud, aga põnev lavatükk, šveitsi helilooja Heinrich Sutermeisteri Dostojevski-aineline ooper „Raskolnikoff“ (1948). Uuslavastuse teine etendus on 1. märtsil, kokku on teatril plaanis esialgu seitse etendusõhtut.

Ooperi „Raskolnikoff“ lavastuse on teinud Matthias Schönfeldt, nimiosas laulab Manolito Mario Franz.

8.- 11. veebruaril juhatas Mihkel Kütson Schleswig-Holsteini teatri sümfooniaorkestrit nende tavapärasel kontserdiringil Schleswigis, Flensburgis, Husumis ja Rendsburgis. Kavas olid Rahmaninovi Klaverikontsert nr 3 (solist Aleksei Botvinov) ja Tšaikovski sümfoonia „Manfred“.

Aasta alguse sündmuseks oli dirigendile esmakordne koostöö Arvo Pärdiga tema IV sümfoonia ettekandmisel Varssavis. Mihhail Hodorkovskile pühendatud sümfoonia esitas Varssavi Rahvusfilharmoonia sümfooniaorkester.

Nii 7. kui ka 8. jaanuari õhtul tõusis publik sümfoonia lõppedes filharmoonia suures saalis püsti tänu ja austuse märgiks heliloojale, kes saalis kohal viibis. Ka Mihkel Kütson juhatas Pärdi uuemat teost, äsjast Grammy nominenti esmakordselt.

28.02.2011